Úkaz na obloze
Nejdelší zatmění Měsíce v tomto století. Lidé se nakonec dočkali
28.07.2018 06:50
Ve 21.30 začalo úplné zatmění Měsíce, které je pozorovatelné mimo jiné i z České republiky. Před úplným zatměním řada lidí na obloze pozorovala i částečné zatmění, které znovu následovalo i po úplném zastínění. Měsíc tak ve stínu Země strávil celkem tři hodiny a 54 minut. V ČR začalo úplné zatmění ve 21:30 a skončilo ve 23:13.
Zatmění Měsíce sledovaly z areálu Astronomického ústavu v Ondřejově stovky lidí. Pozorování zpočátku komplikovala oblačnost, zejména na jižním a jihovýchodním obzoru, kde se měl Měsíc objevit. Nejprve proto tuto přirozenou družici Země nebylo vidět, až po 22:00 se oblačnost začala protrhávat a v druhé půli zatmění byly podmínky pro pozorování ideální.
Při úplném zatmění Měsíc z oblohy nemizí, pouze nabývá cihlově červenou až rudou barvu. Je to způsobené jeho zákrytem v zemském stínu, při němž se sluneční světlo láme o vzdušný obal Země podobně jako o optický hranol. Na Měsíc přitom dopadá pouze červená, dlouhovlnná část světelného spektra.
Letos se v podobnou dobu jako Měsíc dostává do zajímavé polohy vůči Zemi a Slunci i planeta Mars. Je ve velké opozici se Sluncem a k Zemi se přiblížil na 57,5 milionu kilometrů, takže je mimořádně jasný. V době úkazu se nachází necelých šest stupňů jižně od Měsíce. Pozorování Měsíce i Marsu je možné okem, při použití dalekohledu jsou na Marsu vidět i některé detaily.
Hvězdárna v Brně
Sledovat zatmění Měsíce v okolí hvězdárny na Kraví hoře v Brně vyrazily stovky lidí. Doufali, že bouřka a oblačnost, které nad město dorazily v podvečer, zmizí. Část večera měli ale smůlu. Okolo 21.00 sice viděli nad Špilberkem srpek Měsíce, ale o půl hodiny později zmizel v husté oblačnosti. Navíc se rozpršelo. Až po 22.00 se na jihovýchodní obloze Měsíc znovu matně objevil a o hodinu později před koncem zatmění už byl vidět velmi zřetelně.
Zážitek měli lidé ze začátku spíše z blesků, které křižovaly nebe na západ od města, ze světelných instalací v parku a z dokumentu o Měsíci promítaného na zeď hvězdárny. Lidé přišli do parku i na koupaliště, kam byl večer vstup zdarma.
Naděje lidí byly zpočátku marné. Po 21.00 oblačnost přibývala, až měsíc zcela schovala, a ti, co ještě doufali, se schovali pod deštníky. I tak si lidé výjimečný večer užívali. A ti, co vydrželi, byli odměněni nevšedním divadlem.
Zatmění bylo největší v tomto století, samo o sobě však nastává relativně často. Výjimečné na něm bylo to, že při jasné obloze byl vidět neobvykle jasně i Mars v takzvané opozici, byl blíž Zemi než obvykle.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.