Sonda zaznamená vlastní <span>přistání na Marsu</span> v HD kvalitě

Věda a technika
1. 8. 2010 10:00
Curiosity má na Marsu přistát v srpnu 2012.
Curiosity má na Marsu přistát v srpnu 2012.

Curiosity má na Marsu přistát v srpnu 2012.Od dob rozmazaných černobílých záběrů prvních kroků člověka na Měsíci technologie značně pokročila. Přistání sondy Curiosity na Marsu zachytí barevná kamera s HD rozlišením.

Curiosity má od srpna 2012 pátrat na rudé planetě po známkách současného nebo bývalého života. Bude k tomu vybavena řadou přístrojů, mimo jiné detektorem organických látek nebo laserem pro odpařování hornin. V plynném skupenství je možno snadněji analyzovat jejich chemické složení.

ČTĚTE TAKÉ: Nástupce Spiritu a Opportunity už dostal kolečka

Kamera umístěná na podvozku a mířící kolmo dolů bude plnit úkoly důležité pro zdárný průběh mise, zároveň však přispěje k popularizaci kosmického výzkumu. Záznam začne dvě minuty před přistáním. V zorném poli se nejprve objeví právě odhozený tepelný štít, který vzápětí vystřídá pohled na několik kilometrů čtverečních povrchu Marsu. Obraz bude zřejmě rotovat a poskakovat, jak se vozítko na padáku bude snášet k povrchu.

Kamera orientovaná kolmo dolů zaznamená průběh přistání.Kamera však neposkytne plnohodnotný, plynule se přehrávající film, spíše sekvenci trhavých záběrů. Za sekundu totiž pořídí podle aktuálního předpokladu pouze čtyři snímky s rozlišením 1600 x 1200 pixelů. Pro vědce půjde o data užitečná pro plánování průzkumné mise a zároveň umožňující lépe interpretovat záběry, které Curiosity pořídí během svých potulek dalšími přístroji.

Curiosity ponese také 3D kameru, o jejímž významu pro popularizaci vesmíru přesvědčil NASA režisér Avatara James Cameron.

ČTĚTE TAKÉ: Na Mars poletí 3D kamera, Cameron přemluvil NASA

Trojrozměrné statické snímky ostatně už nyní na Marsu pořizují vozítka Spirit a Opportunity. Nové záběry se zřejmě dostanou i do interaktivní mapy v programu Google Earth. Přistát na Marsu a projet se po jeho povrchu tak bude moci každý majitel počítače s internetovým připojením.

Foto: NASA/JPL-Caltech/Malin Space Science Systems

Autor: - von -

Další čtení

Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025
Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ