Vědci podle všeho nalezli v kosmickém prachu, který v roce 2006 dopravila na zemi americká sonda Stardust, sedm částeček z mezihvězdného prostoru. Jde tak o vůbec první takové vzorky, u kterých lze stanovit původ mimo naši sluneční soustavu. Odborníci to uvádějí v aktuálním čísle magazínu Science s tím, že zmíněný mezihvězdný prach pochází z několik milionů let staré supernovy.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyslal v roce 1999 sondu Stardust k proudu prachu, který za sebou nechala kometa Wild-2. Aparát vzorky prachu z komety nabral do jednoho z kolektorů, do druhého pak zachytil částečky, které jsou podle astronomů zřejmě mezihvězdným prachem.
Sonda náklad odebraný v dráze komety dopravila na Zemi v roce 2006, od té doby ho analyzovali vědci za internetové pomoci 30.000 dobrovolníků z řad odborné veřejnosti.
Třídění vzorků a jejich analýza připomínala hledání jehly v kupce sena, neboť většina částeček, navíc menších než tisícina milimetru, nebyla to, co vědci hledali. Nakonec našli sedm vzorků, jejichž původ byl stanoven v mezihvězdném prostoru.
Mezihvězdný prach se liší od toho, co dosud vědci očekávali. Každá ze sedmi částeček má nejen vlastní chemické složení, ale má i jiné rozměry. Astronomové tak vycházejí z toho, že každá má odlišný původ.
Objev mezihvězdného prachu považují astronomové za významný, neboť je oknem do několika miliard let vzdálené minulosti, když vznikala sluneční soustava.
Vědci objevili částečky z mezihvězdného prostoru
Věda a technika
18. 8. 2014 18:19-53f228dde8747.jpg)
Mezihvězdný prach se liší od toho, co dosud vědci očekávali (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Shutterstock
Další čtení

Jak AI asistenti mění každodenní život: Nástup Copilotu, ChatGPT a Gemini
Věda a technika
20. 3. 2025

Motýlí půlhodinka: Zapojte se do sčítání motýlů v Česku. Hledají se zájemci
Věda a technika
20. 3. 2025

Jako z hororu Věc. V Antarktidě si vědci vyhrožují zabitím. Nelze je odvézt
Věda a technika
19. 3. 2025