Vesmírný kamion Albert Einstein shořel v atmosféře

Věda a technika
2. 11. 2013 17:15
Kosmický modul Albert Einstein shořel v atmosféře (ilustrační foto).
Kosmický modul Albert Einstein shořel v atmosféře (ilustrační foto).

Zásobovací loď Evropské vesmírné agentury (ESA) ATV-4 Albert Einstein v sobotu podle plánu skončila svou pětiměsíční misi na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) sestupem do atmosféry, kde zanikla. ESA o tom informovala na svých internetových stránkách.

Albert Einstein byl čtvrtým z pěti vesmírných kamionů, jež se evropská agentura rozhodla vyslat na ISS. Posledním z této řady má být ATV-5 Georges Lemaître, s jehož vypuštěním z kosmické základny ESA Kourou ve Francouzské Guayaně se počítá koncem června příštího roku.

Albert Einstein se od vesmírné stanice odpoutal už v pondělí. Posádka orbitálního komplexu ho předtím naplnila odpadem, aby v ISS uvolnila prostor pro budoucí zásilky.

ATV-4 vynesla 5. června na oběžnou dráhu nosná raketa Ariane 5. S Mezinárodní vesmírnou stanicí, na niž dopravila několik tun nových zásob, se loď úspěšně spojila o deset dní později.

Nákladní lodi ESA, velké asi jako autobus, nejsou vybaveny tepelným štítem, který by umožňoval jejich přistání na Zemi a opakované použití. Posádka ISS je proto využívá k likvidaci odpadu při sestupu ATV do atmosféry nad Tichým oceánem.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Tisková konference k projektu hyperspektrální kamery, která představuje významný krok ve vývoji českých technologií pro sledování meteorů a dalších světelných jevů v atmosféře Země z paluby satelitů, 23. dubna 2026, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, Praha. Na snímku pózuje vedoucí Oddělení spektroskopie Martin Ferus (uprostřed) s prototypem hyperspektrální kamery a technik David Černý (vlevo) a zástupce vedoucího Oddělení spektroskopie Petr Kubelík s gondolami s hyperspetrálními kamerami stratosférické mise Morana.

Nová česká technologie pomůže chránit kosmické lodě před extrémními teplotami

Věda a technika
23. 4. 2026
ilustrační obrázek

Najde Plato druhou Zemi? České ruce na evropské sondě

Věda a technika
23. 4. 2026

Dostupný velikán. LG UltraGear 32" s QHD rozlišením a 180 Hz překvapí cenou

Věda a technika
20. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ