Obyvatelé západního světa se stále častěji obracejí na africký kontinent kvůli adopci dětí, neboť země jako Čína a Rusko postupně omezují práva cizinců na osvojování tamních dětí. Snaha americké zpěvačky Madonny adoptovat v Africe další dítě, která v posledních dnech přitáhla pozornost médií po celém světě, tak není ojedinělá.
Největší počet žádostí od cizinců o adopce zaznamenává Etiopie. Američané adoptovali 1725 dětí během 12 měsíců do září loňského roku. Podle amerického ministerstva zahraničí tvoří toto číslo 70 procent veškerých adopcí amerických rodičů v Africe.
ČTĚTE TAKÉ: Madonna se kvůli adopci dostavila k soudu v Malawi
Šéf úřadu zabývajícího se mezinárodní adopcí Thomas DiFilipo tvrdí, že k tomuto trendu přispívají mimo jiné i hollywoodské celebrity, které si pro adopci nezřídka vybírají Afriku a přitahují tak k regionu pozornost. Madonna nyní usiluje o adopci čtyřletého děvčátka, které by se mělo stát už druhým dítětem, které si v této jihoafrické zemi osvojí.
"Jedna z pozitivních věcí na adopcích Madonny nebo Angeliny Jolie je, že na tuto možnost upozornily Evropany a Američany," řekl DiFilipo.
Ideál to není
Bohatí cizinci adoptují děti z rozvojových zemí již desítky let. Mia Farrowová si například v roce 1973 osvojila sirotka z vietnamské války. Jolie adoptovala své syny Maddoxe a Paxe z Kambodži a Vietnamu, její dcera Zahara pochází z Etiopie.
Madonna si však tento týden vysloužila kritiku, že se pomocí finančních prostředků snaží soudní proces o adopci v Malawi zmanipulovat a urychlit.
Někteří ochránci dětských práv tvrdí, že k adopci do ciziny by mělo docházet jen v krajních případech. Jiní s nimi ovšem nesouhlasí
"Ideální by byl nárůst místních adopcí, ale to se neděje. Jestliže je tam čeká lepší život, je vhodné jej akceptovat," vyjádřila se o osiřelých dětech Zoe Cohenová, soukromá poradkyně pro adopci v Jihoafrické republice.
Experti uvádějí, že nárůst adopcí v Africe přichází v důsledku zpřísnění zákonů u jiných tradičních zdrojů adoptivních dětí, jakými jsou Čína, Rusko nebo Guatemala. Afrika byla v loňském roce také druhým nejpopulárnějším regionem pro adopci u francouzských rodičů. Častěji míří Francouzi za adopcí jen do Latinské Ameriky.
AIDS zanechává miliony sirotků
Vyšší počet adopcí v Africe souvisí ale rovněž s epidemií AIDS, která si každý rok vybírá vysokou daň na životech Afričanů a zanechává tak po zemřelých rodičích sirotky. Děti bez matky a otce bývají sice integrovány do rodin ostatních příbuzných, mnozí z těchto "pečovatelů" se však nedožívají vysokého věku nebo děti zkrátka nedokážou uživit.
Podle OSN přijde do roku 2010 o své rodiče 18 milionů afrických dětí. Jen v Malawi, které je jednou z nejchudších zemí na světě, žije jeden milion dětí, jež ztratily jednoho nebo oba rodiče. Nejméně polovina z nich zemřela na AIDS.
DiFilipo podotýká, že například v Malawi by se situace kolem adopcí měla zlepšit hlavně po právní stránce. Podle současných regulí musejí totiž potenciální rodiče podstoupit 18 až 24měsíční ohodnocení.
Toto pravidlo ovšem úřady obešly v případě Madonniny adopce jejího prvního syna z Malawi Davida. V Etiopii jsou zákony o adopci mnohem průhlednější, a také proto je zde počet adopcí ze západního světa vyšší.