"Záměr to nebyl, za neštěstí na egyptském stadionu může neschopnost vojenské vlády udržet pořádek," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Štěpán Macháček, arabista, který v současnosti učí češtinu na univerzitě Ajn Šams v Káhiře.
Po fotbalovém utkání v egyptském Port Saídu napadli domácí rowdies hostující hráče i jejich příznivce, v potyčkách a tlačenici zemřelo přes sedmdesát lidí. Ačkoli je násilí na stadionech v Egyptě celkem běžné, lidé při něm neumírají.
Spekuluje se, že konflikt na stadionu měl politické pozadí, fotbaloví ultras mají v poslední době reputaci i z protivládních nepokojů.
Tito ultras, speciálně fanoušci klubu Al Ahlí, jednoho ze dvou nejznámějších v zemi, se v posledních dvou měsících objevovali v té vřavě demonstrací, ale nebyli tam od začátku, kdy protesty svrhly prezidenta Husního Mubáraka. Několikrát se teď postavili na stranu demonstrantů, kteří naléhají na armádu, aby předala moc civilistům. Přišli jim na pomoc tou svou silou, kterou jsou známí, dokážou udělat pořádný virvál.
Dají se nějak tito rowdies zařadit? Jaký třeba mají vztah k Muslimskému bratrstvu, které s přehledem vyhrálo nedávné volby?
Nevím o přímém konfliktu, ale když revolucionáři pochodovali z náměstí Tahrír k parlamentu, přívrženci Muslimského bratrstva jim zahradili cestu, nechtěli konfrontaci přímo před parlamentem. A právě na straně revolucionářů se angažovali i rowdies, ale nebyl to přímý ideologický spor. Osobně jsem se doslechl, že ultras rozjíždějí politické aktivity, chtějí snad zakládat stranu, ale víc bližšího nevím a domnívám se, že iniciativa nebude mít velký dopad.
Mnozí teď obviňují vládnoucí armádu či policii, že incident podnítily, třeba aby ultras poškodily nebo ukázaly, že výjimečný stav je stále potřeba.
To jsou spekulace, osobně tomu nevěřím. Četl jsem názory Egypťanů, vymýšleli různé konspirace. Nikdo nepochybuje, že důvodem je slabá přítomnost policie či bezpečnostních sil, ale lidé spekulují, jestli to byl záměr, nebo jen neschopnost vlády bezpečnost zajistit. Osobně si myslím, že to je tou nekompetentností, alespoň tak z osmdesáti procent. Vláda skutečně nevládne a v zemi je trochu chaos. Je možné, že v menší míře za tím může být i nějaký zlý úmysl, přihřívání si polévky. Ať už to souvisí s případným rušením výjimečného stavu, nebo ne, armáda mohla chtít ukázat lidem, že tu musí být a že takhle by vypadalo předání moci civilistům.
Muslimské bratrstvo sice s rowdies nesympatizuje, ale jak se staví k tomuto incidentu?
Někteří jeho představitelé obviňovali vojenskou vládu, že nezařídila pořádek a je za ztráty na životech odpovědná, jiní obviňují stoupence bývalého režimu, že schválně podněcují zlo a násilí.
Kdo takto bojuje za bývalý režim?
Mezi ně patří různí policejní důstojníci či lidé spojení s tajnými službami, různí podnikatelé, kteří podle mě mají páky vyvolávat takové nepokoje. Jsou schopni najmout lůzu, aby dělala nepořádek. Nejsou to velké skupiny, spíš dovedou z pozadí hýbat událostmi.
Může mít fotbalové neštěstí hlubší dopad?
Myslím, že to je chvilkový záchvěv, tento týden bude silná odezva, ale demonstrace jsou na denním pořádku, byť ne třeba masivní. Pokud tato událost zůstane osamocená a nevyvolá násilí na dalších stadionech, tak na další politické dění vliv mít nebude. Ale může zapadnout do mozaiky událostí, které ukazují, že se v Egyptě roztáčí spirála násilí a vláda není schopna s tím nic dělat.