Egypt
Armáda jedná s Muslimským bratrstvem o ukončení krize
22.11.2011 16:30
Armáda poprvé od sobotní eskalace násilí uznala, že země je "v krizi". Vyzvala politické síly k dialogu. Přizvala k němu i Muslimské bratrstvo, které platí za jednoho z favoritů blížících se parlamentních voleb.
Demonstrace proti armádě začaly v pátek, od soboty je ale provázejí střety s bezpečnostními silami, které si dosud vyžádaly nejméně 36 mrtvých a stovky zraněných. V noci na dnešek na ústřední káhirské náměstí Tahrír zamířilo na 100 tisíc lidí. Demonstranti se znovu snažili bránit náměstí Tahrír před policií. Bezpečnostní síly je donutily, aby se krátce stáhli, střety se pak ale prý rozhořely se stejnou intenzitou.
Aktivisté chtějí uspořádat takzvaný "milionový pochod" metropolí. Muslimské bratrstvo, které platí za nejorganizovanější politickou sílu v zemi, oznámilo, že dnešní protesty bojkotuje. Plánovaná akce by tak podle pozorovatelů akce nemusela dosáhnout rozměrů, které měly letošní masové protesty proti Mubarakovi.
Generální tajemník hnutí Mohamed Badí uvedl, že organizace chce na jednání prosadit zvláštní harmonogram pro přechodné období, volby se ale mají uskutečnit podle plánu.
Muslimské bratrstvo podle jeho pondělního oznámení požaduje předání moci do rukou civilní vlády nejpozději v polovině příštího roku.
Pod tlakem demonstrací v pondělí podala demisi egyptská vláda, představitelé Nejvyšší rady ozbrojených sil (SCAF) ale zvažují, zda rezignaci kabinetu přijmou. Mluvčí kabinetu prohlásil, že vláda povede zemi do té doby, než SCAF o demisi rozhodne.
Na nepokoje v Egyptě reagovala poklesem egyptská burza. Širší index EGX100 se propadl o více než pět procent a obchodování muselo být zastaveno.
Armáda stojí v čele Egypta od svržení prezidenta Husního Mubaraka 11. února. Egypťané ji viní z toho, že si chce udržet moc, a žádají proto rychlejší předání moci do rukou civilní vlády.
Lidská práva se porušují víc než za Mubaraka |
Egyptská Nejvyšší rada ozbrojených sil (SCAF) někdy porušuje lidská práva výrazněji než režim svrženého prezidenta Husního Mubaraka, po jehož pádu převzala vedení země. Ve své nejnovější zprávě to uvádí mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).
"Bilance dodržování lidských práv SCAF ukazuje, že po devíti měsících její vlády v Egyptě byly rozdrceny cíle a naděje revoluce z 25. ledna," uvedla AI. "Brutální odpověď na protesty v posledních dnech nese všechny známky Mubarakovy éry."
Podle organizace bylo jen do srpna postaveno před vojenský soud na 12 tisíc civilistů. AI tvrdí, že procesy byly v mnoha případech hrubě nespravedlivé a že nejméně 13 lidí v nich bylo odsouzeno k smrti.
"Ti, kteří kritizovali vládu armády - demonstranti, novináři, blogeři, stávkující - byli bezohledně potlačeni a jejich hlasy umlčeny," uvádí dále AI. Podle ochránců lidských práv se SCAF snaží zabránit vytváření svého negativního mediálního obrazu, a proto byla řada novinářů předvolána k soudu.
Mezinárodní organizace rovněž tvrdí, že ve věznicích pokračuje mučení stejným způsobem, jako se to dělo za Mubarakova režimu. Bezpečnostní složky prý také najímají zločince a pověřují je k násilnostem vůči demonstrantům. Vládnoucí armáda pak sice slibuje prověřit případy porušení lidských práv, žádný soudní proces v této věci se ale podle AI neuskutečnil.
AI rovněž vyzvala SCAF k odvolání výjimečného stavu. Ten v Egyptě platí už od roku 1981 a nebyl zrušen ani po pádu Mubarakova režimu. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.