Britové připraveni pomoci vojensky Francouzům v Mali

Zahraničí
22. 1. 2013 10:50
Francouzští vojáci v Africe (ilustrační foto).
Francouzští vojáci v Africe (ilustrační foto).

V boji s islamisty v Mali by mohli v rámci NATO jako první přispěchat s konkrétní pomocí britští vojáci. Britský premiér David Cameron označil boj s islamistickým terorem za "úkol generací". Armáda Británie byla podle Timesů uvedena do vysoké pohotovosti.   

Oficiální linie ministerstva obrany v Londýně je jasná. Britští vojáci zatím nemají hrát při pozemních vojenských operacích v Mali žádnou úlohu. Přesto se podle listu britská vláda připravuje Francouzům v boji pomoci. Současně nevylučuje masivní vojenský zásah.

Francouzských vojáků je nyní v Mali zhruba 2150.

Podle Timesů je ve zvýšené bojové pohotovosti vedle britského letectva a námořnictva i pozemní vojsko. Londýn prý čeká jen na oficiální žádost o pomoc Paříže. 

Francouzští vojáci po příletu do Mali.Britové zatím pomáhají Francouzům v Mali logisticky. Dali jim k dispozici dvě letadla C-17 a současně zvažují, že do místa konfliktu pošlou tajně operující speciální jednotku a vojenské instruktory.  

Je třeba zabránit, aby se před dveřmi Evropy vytvořily nové opěrné body teroristů, řekl v pondělí Cameron v britském parlamentu. Současně varoval, že boj muslimskými radikály se může stát "úkolem generací".

Dvě transportní letadla poskytlo Francii také Německo, ale jejich nasazení spojila s řadou podmínek, takže francouzskému vojsku jsou téměř k ničemu. 

 Zatím víceméně vítězný postup

Při postupu maliské armády a francouzských jednotek na sever Mali přišli dnes islámští radikálové o strategická města Diabaly a Douentza v centrální části země. V Paříži to sdělil francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

Postup vojenských jednotek do obou měst označil za úspěch v ofenzivě proti radikálům, kteří deset měsíců ovládají velkou část severovýchodu Mali.

Britové půjčili Francouzům dva letouny C-17.Posádkové město Diabaly leží asi 400 kilometrů od metropole Bamaka. Do města dnes na obrněných vozech vjely asi dvě stovky francouzských vojáků, které jistily bojová letadla a vrtulníky. Vojáci prý postupovali se zvýšenou opatrností kvůli obavám, že islamisté stačili některé oblasti zaminovat.

Douentza se nachází asi 800 kilometrů severozápadně od Bamaka na strategické cestě, která by mohla sloužit jako základna pro operace proti dalším městům ovládaným islamisty jako Timbuktu nebo Kidal.

K tomuto městu na severovýchodě země se podle několika zdrojů islamisté vypuzení z centrální části země stahují. Douentzu podle místních opustili po leteckých úderech minulý týden.

Maliské vládní oddíly podporované francouzskými silami bojují proti islámským radikálům, kteří nedávno začali postupovat na jih k hlavnímu městu.

Letoun C-17.

Francouzi po boku afrických vojáků

Francie do bojů vstoupila 11. ledna. Kromě Francie a zmíněné Británie do konfliktu hodlají zasáhnout i západoafrické státy.

Mezinárodní mise afrických zemí na podporu Mali by měla čítat asi šest tisíc afrických vojáků. Z nich by asi třetina měla být rozmístěna do soboty. Nyní se v Mali podle mluvčího francouzské armády nachází asi tisíc vojáků ze zemí západní Afriky a z Čadu.

Maliská armáda s výzbrojí ukořistěnou islamistům.Vláda v Mali dnes prodloužila o tři měsíce výjimečný stav vyhlášený 12. ledna, aby zajistila "dobrý průběh probíhajících vojenských operací".

Evropská unie dnes navrhla uspořádat k Mali mezinárodní konferenci na ministerské úrovni. Konat se má 5. února v Bruselu za účasti zástupců Africké unie, OSN a regionálního bloku západoafrických států ECOWAS.

Egyptu se útok proti (bratrům) islamistům nelíbí

Vysoký představitel ECOWAS uvedl, že podle prvních odhadů mezinárodní africká mise v Mali vyjde na asi půl miliardy dolarů (asi 9,6 miliardy korun). Dosud se hovořilo zhruba o třetině této částky. EU se rozhodla na ní podílet 50 miliony eur (asi 1,2 miliardy korun).
Proti francouzské intervenci v Mali se dnes vyjádřil egyptský islamistický prezident Muhammad Mursí, podle nějž vojenské operace v Mali pomohou rozdmýchat konflikt v regionu.

Své vojáky do Mali nadále odmítá poslat Alžírsko. Mezinárodní společenství francouzskou intervenci prakticky jednomyslně podporuje.

Francouzští a američtí vojáci při společné noční operaci.

Autor: - pp -, AFP, ČTK Foto: Pentagon , ČTK , archiv francouzské armády

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ