Čadský masový vrah požívá klidu a pokoje

Zahraničí
8. 8. 2007 15:12
Hissèn Habre
Hissèn Habre

Hissèn HabreDiktátorský režim čadského prezidenta Hissèna Habrého (65) za sebou zanechal tisíce mrtvých a další statisíce těch, kteří na prožité hrůzy nikdy nezapomenou. Navzdory obviněním ze zločinů proti lidskosti ale Habré spravedlnosti již sedmnáct let uniká a od roku 1990 pokojně žije v senegalském exilu.

Habrého osmiletá vláda v letech 1982-1990 je podle čadské vyšetřovací komise ustavené v roce 1991 odpovědná za čtyřicet tisíc politických vražd a dvě stě tisíc případů mučení jeho politických oponentů.

Na pobyt v jednom z tehdejších vězení vzpomíná Clement Abaifouta. Během svého čtyřletého pobytu zde byl nucen pohřbít tisíce mrtvých, mezi nimi i své příbuzné. Kdyby odmítl, stráže by jej zabily.

Jiný z vězňů, obviněný coby libyjský agent, prožil devět měsíců s dalšími pěti vězni v cele o velikosti 1,5 krát 2 metry, kterou ani jednou nesměli opustit. Ušetřeny vězení a brutálního mučení nebyly ani ženy. 

Čadského diktátora připravilo o moc až povstání současného čadského prezidenta Idrisse Débyho v roce 1990. O Habrého odsouzení od té doby usilují humanitární organizace, Africká unie, OSN a během své Senegalský prezident Abdoulay Wade a nicolas Sarkozynedávné návštěvy Senegalu na ně apeloval i nový francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Přislíbil v tomto směru finanční, technickou i právní pomoc.

Čad byl do roku 1960 francouzskou kolonií a Habré v mládí díky stipendiu dokonce vystudoval politické vědy v Paříži. Habrého vládu podporovaly také Spojené státy, které v něm viděly užitečného protivníka libyjského vůdce Kaddáfího.

Jak to v politice bývá, politická optika se mezitím změnila. Z Kaddáfího je nyní vyhledávaný partner, zato na Habrého se nešetří slovy odsouzení.

Diktátorovi bývalí spolupracovníci a vykonavatelé politických vražd v Čadu však dodnes zastávají vysoké funkce a konání domácího soudu je proto neprůchodné. Déby ostatně svou vojenskou kariéru udělal z Habrého.

Naděje aktivistů jsou proto upírány na Senegal, který ale s uskutečněním soudu otálí a argumentuje jeho nákladností.

Pokud by se uskutečnil, šlo by o první proces s bývalou hlavou afrického státu, jenž by probíhal v jiné zemi. O jeho konání se ale usiluje již dlouhých sedmnáct let a zatím stále zůstává jen u líbivých politických výzev a slibů.

Ná fotografiích: (1) Hissèn Habré, nedatováno, (2) Nicolas Sarkozy na návštěvě Senegalu s prezidentem Abdoulayem Wadem, 26. července 2007

Foto: AP

Autor: - ms -

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ