Vojáci z Čadu při útoku ve středoafrické metropoli Bangui minulou neděli zabili 30 civilistů a dalších více než 300 vážně zranili. Uvedl to dnes mluvčí Vysoké komisařky OSN pro lidská práva Rupert Colville. Čadští vojáci jsou už déle obviňováni z podpory muslimských rebelů, a Čad proto ve čtvrtek oznámil, že stáhne své vojáky z mezinárodního afrického kontingentu MISCA.
Útok na tržišti, kdy prý vojáci nerozlišovali mezi oběťmi, zastavili až příslušníci mírových sborů z Konga. Podle předběžných výsledků vyšetřování, během něhož byli dotazováni přeživší, vojáci přijeli v konvoji nákladních automobilů čadské armády. Nebyli ale součástí mírových sborů Africké unie.
Vojáci prý vjeli na tržiště a stříleli na všechny strany. Podle Colvillea útok zjevně zastavil až příjezd konžských příslušníků mírových sil. Přestavitelé těchto mírových jednotek se Čaďanů zastávali s tím, že během incidentu se stali nejdříve terčem útoku oni, a střelbou se jen bránili.
Ve Středoafrické republice působí přes 800 čadských vojáků v rámci mezinárodního afrického kontingentu, který čítá 6000 mužů.
Mluví se o tom, že čadští vojáci stojí na straně muslimů z hnutí Séléka, kteří před rokem svrhli tehdejšího prezidenta Françoise Bozizého. Toho nahradil jako vůbec první muslimský prezident vůdce Séléka Michel Djotodia. V polovině ledna ale Djotodia pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti mezi muslimy a křesťany. Brutalita muslimů z hnutí Séléka vedla k vytvoření ozbrojených křesťanských oddílů anti-balaka.
Krvavé střety si dosud vyžádaly stovky obětí. OSN odhaduje, že kvůli násilnostem muselo své domovy opustit přes 650 tisíc lidí, asi 300 tisíc jich uprchlo do sousedních zemí.