<span>Čínské zbraně</span> mají do Zimbabwe volný průjezd

Zahraničí
18. 4. 2008 13:44
Čínská loď s nákladem zbraní pro Mugabeho.
Čínská loď s nákladem zbraní pro Mugabeho.

Pozdvižení kolem výzbroje, kterou si objednal autokraticky vládnoucí prezident Robert Mugabe. V jihoafrickém přístavu Durban kotví už několik dní čínská loď, na jejíž palubě je asi 77 tun zbraní určených pro Zimbabwe. Existují obavy, že zbraně použije Mugabeho režim proti opozici. Podle vlády JAR ale není možné transportu „výbušné zásilky" přes její území do  Zimbabwe zabránit.

Neumožnit převoz čínských zbraní přes Jihoafrickou republiku požaduje tamní opoziční Demokratická aliance (DA). Velké obavy z dodávky vyjádřilo zimbabwské opoziční Hnutí za demokratickou změnu (MDC), jež je přesvědčeno, že zvítězilo v prezidentských a parlamentních volbách 29. března.

Zimbabwská volební komise ale nařídila přepočítání hlasů v části okrsků,

Mugabeho klika první kolo hlasování v podstatě ignoruje a zimbawská policie i armáda začaly v různých částech země terorizovat přívržence opoziční MDC.

Jihoafrický ministr obrany January Maseila ve čtvrtek prohlásil, že jeho vláda se nemůže pozemnímu transportu čínských zbraní nijak stavět do cesty.

Neexistuje žádná rezoluce jihoafrických států, jež by takovéto dodávky do Harare zakazovala.

Je to „běžná transakce" mezi Čínou a Zimbabwe, dodal Maseila. Obě strany mají podle něj v pořádku všechny dokumenty

Jihoafrické úřady mezitím potvrdily zprávy médií, podle nichž jsou na palubě lodi An Yue Jiang (An Jüe Ťiang), která před několika dny zakotvila v Durbanu, skutečně zbraně. Jsou v šesti kontejnerech o celkové váze 77 tun.

Konkrétně má jít o tři milionu kusů munice do samopalu AK-47 (proslulé kalašnikovy), jenž je standardní výzbrojí zimbabwské armády, dále pak granátomety, dělostřelecké granáty a protitankové rakety. Loď se zbraněmi patří státnímu rejdařství China Ocean Shipping Company.

Jihoafrické úřady ve čtvrtek večer uvedly, že připravují vydání dokladů pro tranzit zbraní. V tamním tisku se současně objevily některé informace, že kontejnery už můžou putovat do Zimbabwe.

Vedení přístavu v Durbanu dnes oznámilo, že čínská loď mezitím zakotvila dále na moři, mimo oblast přístavu. To by mohlo  znamenat, že transport čínských zbraní Mugabeho režimu se zatím odkládá.

Čína, jejíž vliv v Africe stále roste, udržuje s Jižní Afrikou a Zimbabwe těsné vztahy. Jižní Afrika je největším obchodním partnerem Číny na černém kontinentě. Pretorie a Peking spolupracují také v atomové energie.

Pro Zimbabwe je Čína největším investorem, poskytovatelem úvěrů a dovozcem zbraní. Z této africké země Číňané naopak importují třeba platinu.

Čína dodala Zimbawanům rovněž vojenská a civilní letadla.

Většina z nich ale kvůli nedostatku (nedodávání) náhradních dílů stojí na zemi.

Na úrovni OSN se Peking stará o to, aby Rada bezpečnosti neschválila proti jeho partnerům z Harare žádné sankce. Část pozemků, jež Mugabeho režim sebral bílým farmářům, si pronajali Číňané.

Foto: AP, AFP a Reuters

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ