Egypt (marně) dotírá na Berlín. <span>Vraťte Nefertiti</span>

Zahraničí
22. 12. 2009 18:10
Starověká kráska, manželka krále Achnatona.
Starověká kráska, manželka krále Achnatona.

Starověká kráska, manželka krále Achnatona.Komu patří Nefertiti? O to už nějaký čas vedou spor Němci a Egypťané. Busta staroegyptské královny Nefertiti se k Nilu z Berlína nevrátí zřejmě ani na kratší čas. Zapůjčení této 3500 let staré podobizny krásné faraonovy manželky nyní odmítl německý ministr kultury Bernd Neumann.

Mluvčí ministerstva dnes uvedl, že zápůjčka a s ní spojená přeprava je "už z konzervačního hlediska naprosto vyloučena".

Egypt žádá už roky navrácení malované busty ženy, vyrobené z vápence, jež se stala symbolem krásy a která je k vidění v rekonstruovaném berlínském Novém muzeu. "Bustu Nefertiti propašoval z Egypta německý archeolog podvodem a díky zatajování," citovala egyptská média generálního tajemníka egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahího Haváse. Německu hrozí soudem, pokud cenný předmět nevydá.

Bustu ženy faraona Achnatona (vládl před 3400 lety) nalezl při vykopávkách v prosinci 1912 archeolog Ludwig Borchard. Podle nadace Pruské kulturní dědictví, která ji vlastní, ji ze země vyvezl legálně po dohodě s úřady. Nadace odmítá tvrzení, že by vědec tehdy káhirského inspektora pro památky podvedl.

Havás proto požádal alespoň o zapůjčení Nefertiti do nového egyptského velkého muzea, které by se mělo otevírat za pět let. Německý ministr kultury to ale odmítl.

Nefertiti nedáme! Kancléřka Merkelová.Havásův neustálý tlak a čerstvé tvrzení, že má o nelegálnosti vývozu Nefertiti do Německa důkazy, však měly jistý účinek. Německá strana vyjádřila poprvé ochotu vést na toto téma rozhovory. 

S Havásem si sjednala první schůzku v Káhiře nová ředitelka Egyptského muzea v Berlíně Friederike Seyfriedová.

Egyptský šéfarcheolog se chlubí, že od svého nástupu do úřadu roku 2002 se mu už podařilo do Egypta vrátit pět tisíc nalezených a poté zcizených předmětů. Za skvělý kousek považuje Havás svůj nejnovější tah proti francouzskému muzeu Louvre.

Egypťan mu pohrozil přerušením spolupráce, pokud nevrátí pět barevných fresek z Údolí králů. Šéfstvo Louvru moc dlouho nepřemýšlelo a ukradené fresky jsou už zpět v Káhiře.

Odvezl je tam ve svém letadle z Paříže sám egyptský prezident Hosní Mubarak, který byl ve Francii na oficiální návštěvě.

Nejsme lovci pokladů, říká Havás s kloboukem à la Indiana Jones.Stejně jako Nereftiti by chtěl Havás vystavit při otevření Národního muzea u pyramid i slavnou Rossetskou desku (našli ji Napoleonovi důstojníci), která je umístěna v Britském muzeu v Londýně.

Britové i Němci ale v minulosti vyjádřili skryté obavy, že by Egypt Neferititi ani Rossetskou desku nemusel vrátit.

To hraničí s urážkou na cti, nechal se slyšet Havás.

„Nejsme žádní lovci ztraceného pokladu... Jsme civilizovaný národ ," prohlásil muž, který rád nosí klobouky ve stylu filmového Indiana Jonese.

Foto: Wikipedia a Profimedia

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ