Egypt: obnoven <span>nejstarší klášter</span> křesťanů na světě

Zahraničí
5. 2. 2010 11:30
Svatý Antonín veliký - koptská ikona.
Svatý Antonín veliký - koptská ikona.

Kláštěr svatého Antonína, zakladatel mnišství.Egyptští památkáři dokončili po osmi letech rekonstrukci kláštera svatého Antonína nedaleko Rudého moře, nejstaršího křesťanského kláštera na světě, který je údajně symbolem mírového soužití mezi muslimy a křesťany v této zemi. Obnova kláštera Egypt přišla na 14,5 milionu dolarů.

Při rekonstrukci 1600 let starého komplexu byly obnoveny starověké mohutné zdi kolem kláštera a zdi obou jeho kostelů z 6. a 15. století. Zrekonstruovány byly také části obývané kdysi mnichy a věž z 6. století, v níž ve středověku hledali úkryt před drancujícími útoky beduínských kmenů.

Archeologové z Amerického výzkumného střediska v Egyptě rovněž objevili pod jedním z kostelů původní cely mnichů ze 4. století.

ČTĚTE TAKÉ: Útočníci zavraždili v Egyptě sedm křesťanů 
                        Egypt: média tutlala masový útok na křesťanský kostel

Patron kláštera svatý Antonín Veliký je považován za zakladatele křesťanského mnišství. Do odlehlé hornaté krajiny se uchýlil na konci 3. století našeho letopočtu. Po jeho smrti v roce 356 následovníci postavili klášter, který je využíván dodnes. Bydlí v něm asi 120 mnichů a navštěvují ho miliony křesťanských poutníků.


Svatý Antonius ovlivnil nepřímo svým životem nepřímo pozdější vývoji křesťanství. Svým asketickým, poustevnickým způsobem žití a odříkáním se stal pro mnohé ideálem křesťanského mnišství. Narodil se ve středním Egyptě v zámožné rodině a údajně se dožil 105 let (251 až 356 let po Kristu). Hlavním historickým pramenem o jeho životě je Život Antoniův (Vita Antonii) od biskupa Ansthanasia z Alexandrie (4. století).  

Svatý Antonín veliký - koptská ikona.Klášter je symbolem soužití křesťanů a muslimů, uvedly egyptské úřady asi měsíc po jednom z nejhorších případů sektářského násilí za posledních deset let, při kterém při střelbě na křesťanské věřící zemřelo sedm lidí.

"Rekonstrukce kláštera ukazuje světu, že usilujeme o obnovu památek naší minulosti, ať už koptské, židovské nebo muslimské," řekl generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás.

"Takový incident (jako) v Horním Egyptě se může mezi bratry stát," odpověděl na otázku, zda existuje souvislost mezi incidentem z noci ze 6. na 7. ledna a načasováním jeho prohlášení.

Lednový incident se odehrál po půlnoční mši konané na oslavu koptských ortodoxních křesťanských Vánoc v jihoegyptském městě Nag Hammádí asi 40 kilometrů od Luxoru.

Vztahy mezi sektami v Egyptě si vyžádaly mezinárodní kritiku, egyptské úřady však sektářství jako motiv incidentu a napětí mezi muslimy a křesťany odmítají.

Foto: Profimedia a Wikipedia

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ