Další masakr křesťanů na Nilu. Neznámí útočníci zavraždili v noci na dnešek na jihu Egypta sedm křesťanů. Oběti právě opouštěly vánoční oslavu ve svém koptském kostele, když na ně muži z auta zahájili palbu.
Dalších nejméně deset lidí utrpělo zranění. Ke krvavému incidentu došlo po půlnoční mši v ortodoxním křesťanském kostele v Nag Hammádí v hornoegyptské provincii Kená asi 40 kilometrů od Luxoru, uvedla BBC s odvoláním na egyptské bezpečnostní úřady.
Biskup Kirollos z diecéze Nag Hammádí vyšel z kostela jen několik minut před útokem, který se odehrál asi 600 metrů od kostela. Biskup se prý bojí násilí kolem Vánoc, jež se slaví dnes. "Mým věřícím vyhrožují, když jdou po ulici, někteří lidé na ně křičí: 'Nenecháme vás slavit svátky!'"
Kvůli nočnímu násilí vyšlo do ulic přibližně dva tisíce protestujících, kteří se střetli s ozbrojenými složkami. Ke srážkám došlo před nemocnicí, do které byli převezeni zranění z noční střelby. Proti demonstrantům, kteří házeli na policisty kamení, použili policisté slzný plyn a vodní děla.
ČTĚTE TAKÉ: VIDEO: Egypt šokují masakry křesťanských prasat
Egypt: média tutlala masový útok na křesťanský kostel
Kená patří k nejchudším a současně nejkonzervativnějším provinciím Egypta. Se sílícími islámskými konzervativci si koptští křesťané stále častěji stěžují na diskriminaci ze strany muslimské většiny. Ta je ale dlouhodobou záležitostí prakticky v celém Egyptě.
V Kená dochází k útokům na Kopty stále znovu. Při několika masakrech v letech 2000 a 2001 tam radikální muslimové zavraždili 21 koptských věřících. Před čtyřmi lety byl v Kená při útocích na tři kostely zabit jeden Kopt a 17 dalších zraněno.
Koptové jsou Egypťané, jejichž předkové v prvních staletích po Kristu přijali křesťanství. Slovo „koptský" pochází z klasické arabštiny a označuje obecně Egypťany. Během staletí se však význam slova posunul a dnes označuje egyptské křesťany. O počtu koptských křesťanů v Egyptě existují dost se lišící údaje. Většinou se odhaduje na pět až osm milionů. To znamená šest až deset procent z přibližně 76 milionů obyvatel Egypta.
Foto: ČTK/AP a Profimedia