Egyptský soud vynesl trest smrti nad 529 stoupenci Mursího

Zahraničí
24. 3. 2014 09:20
Přívrženci svrženého prezidenta Mursího.
Přívrženci svrženého prezidenta Mursího.

Egyptský soud v pondělí vynesl rozsudek smrti nad 529 stoupenci svrženého islamistického prezidenta Muhammada Mursího za násilné protesty a zabití policejního velitele. Jde o jeden z největších procesů od začátku pronásledování radikálních islamistů v Egyptě loni v červenci. Kriticky na rozsudek reagovaly některé státy i Amnesty International.

"Soud se rozhodl odsoudit k smrti 529 obžalovaných a 16 jich osvobodil," uvedl právník Ahmad Šaríf. Proti verdiktu se lze odvolat. Nejdříve musí rozsudky také potvrdit velký muftí coby nejvyšší muslimská autorita státu. Pokud rozsudky ratifikuje, má soud konečný verdikt vynést 28. dubna.

Před soudem bylo přítomných dle listu Al-Ahrám 147 odsouzených. Zbývající byli již dříve propuštěni, dostali se ven na kauci nebo byli na útěku a proces se konal v jejich nepřítomnosti. Příbuzní odsouzených, kteří se shromáždili před soudní budovou, propukli po vynesení verdiktu v křik a pláč.

Přívrženci Muslimského bratrstva se objevili před soudem kvůli násilnostem, které propukly poté, co bezpečnostní složky loni v srpnu rozehnaly dvě manifestace na podporu Mursího v Káhiře. Při násilnostech byly zabity stovky lidí. Údajní Mursího stoupenci pak po celé zemi přepadali policejní stanice a vládní budovy. Mezi obviněními tak byla mimo jiné obvinění z vraždy policisty a z pokusu o vraždu dvou dalších a z útoku na policejní budovu v provincii Mínja.

Proces začal teprve o uplynulém víkendu, v sobotu. Soudce tehdy odmítl žádost obhajoby, která chtěla více času na prostudování spisů. Advokátům dal soud jen 24 hodin na to, aby obhajobu předložili v písemné podobě. Jednání pak soudce odročil na dnešek.

Jeden z právníků počítá s tím, že odvolací soud verdikty nepotvrdí. Amnesty International dnešní jednání označuje za nejvyšší hromadný trest vynesený na světě v posledních letech.

Americké ministerstvo zahraničí prostřednictvím internetu vyjádřilo "hluboké znepokojení" nad rozsudkem. "Není možné, aby svědectví a důkazy v 529 případech byly shromážděny za dva dny procesu podle mezinárodních norem," uvádí se v reakci USA.

Nad rychlostí a množstvím souzených se pozastavil také předseda Senátu ČR Milan Štěch. "Vzhledem k naší minulosti bychom měli být zvláště citliví na všechny soudní procesy, které mají pachuť procesů politických. Tím samozřejmě nechci obhajovat Muslimské bratrstvo. Je to mírně řečeno diskutabilní organizace... Způsob, kterým s radikálními islamisty účtuje egyptská vláda, a navazující soudní rozhodnutí musí každého obyvatele evropského prostoru zákonitě děsit. A proto ho odmítám. Doufám, že dojde k přehodnocení tohoto rozhodnutí," stojí v jeho stanovisku.

Egyptské ministerstvo zahraničí oznámilo, že egyptská justice "je naprosto nezávislá a v žádném případě není ovlivňovaná exekutivou".

Egyptská armáda svrhla Muhammada Mursího loni po opakovaných demonstracích proti němu i proti Muslimskému bratrstvu, za něž byl prezident zvolen a které Egyptu do loňska vládlo. Následovaly demonstrace stoupenců islamistů a do čela země se postavila přechodná vláda jmenovaná armádou. Muslimské bratrstvo je nyní na seznamu teroristických organizací a Mursí je souzen ve čtyřech oddělených kauzách.

V úterý začne u soudu v provincii Mínja další velký proces se stoupenci Muslimského bratrstva. Podobným obviněním tam čelí celkem 683 obžalovaných, mezi nimiž je i vůdce Muslimské bratrstva Muhammad Badí.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ