JAR
Hrozí po smrti Nelsona Mandely rasové nepokoje?
24.06.2013 11:00
Celá Jižní Afrika hledí s napětím na nemocnici v Pretorii, v níž leží jihoafrický exprezident a uctívaný symbol boje proti apartheidu v Jihoafrické republice Nelson Mandela. Včera večer prezidentský úřad oznámil, že chorý je už 24 hodin v kritickém stavu. Dnes ráno se veřejnost ještě žádné nové detaily o jeho stavu nedozvěděla. Země se ale připravuje na to, že se už brzy se svým hrdinou rozloučí.
Možná ještě dnes. Mandela nás může opustit v pokoji, jeho dílo je hotovo, napsal přední domácí list Mail & Guardian.
Nemocnice v metropoli Pretorii, kde je Mandela hospitalizován, je v obležení médií. Hlavní vchod do zdravotnického zařízení je uzavřený a hlídá ho policie. Zdravotní stav nositele Nobelovy ceny se zhoršil o víkendu.
Mandela byl přijat do nemocnice 8. června kvůli opakované plicní infekci. Jde již o čtvrtou hospitalizaci za posledních šest měsíců. Žádné další podrobnosti o jeho anamnéze nemocnice nesdělila.
Některá média však o víkendu bez uvedení zdroje uvedla, že nemocnému pracují ledvina a játra jen na 50 procent. Už řadu dní prý neotevřel oči a nereaguje na otázky.
Objevil se dokonce názor, že po Mandelově smrti by v zemi mohly propuknout rasové nepokoje. Komentátoři a politici však něco takového odmítají.
"Bereme každý den tak, jak přichází, a modlíme se k Bohu," uvedla v rozhovoru pro CNN Mandelova nejstarší dcera Makaziwe Mandelová.
"Jako jeho dcera se modlím za to, aby byl jeho odchod klidný... Dal toho světu tolik. Myslím si, že je klidný," dodala. Jak popsala, v jejich kmeni Tembu nikdy nenechají člověka odejít do té chvíle, než jim řekne: Děti, rodino, nechte mě jít.
"Můj otec nám toto ještě neřekl. Ještě nenastal konec. Jen Bůh ví, kdy k tomu dojde," dodala Mandelova dcera.
O zhoršení Mandelova stavu informoval v neděli večer úřad jihoafrického prezidenta. "Stav bývalého prezidenta Nelsona Mandely je kritický," oznámil mluvčí Jacoba Zumy Mac Maharaj. Prohlášení o exprezidentově zdraví bylo vydáno poté, co Zuma nemocnici navštívil a hovořil i s Mandelovou manželkou Graçou Machelovou.
"Lékaři dělají všechno pro to, aby se jeho stav zlepšil," uvedl Zuma. "Ujišťují, že o Madibu je dobře postaráno," dodal jihoafrický prezident, který přitom použil Mandelovo kmenové jméno.
Vyzval zároveň obyvatele země, aby se za zdraví čtyřiadevadesátiletého politika modlili. Jihoafričané si proto stále silněji uvědomují, že tu s nimi nebude navždy.
"Jestliže nastal jeho čas, může jít," uvedla zdravotní sestra Petunia Mafuyeková.
"Bude nám velmi chybět. Vybojoval nám svobodu. Budeme na něj myslet každý den," dodala.
Uplynulé měsíce jihoafrickou veřejnost znechutil otevřený boj jeho dcer o část otcova dědictví. A to ještě za jeho života.
Zatím největší spor o miliony po prvním černém prezidentovi JAR (1994 až 1999) rozpoutaly dcery Makaziwe (60) a Zenan (54). Podaly žalobu na správce jmění, jimž Mandela svěřil vedení svých fondů Harmonieux Investment Holdings a Magnifique Investment Holdings.
Obě chtějí zmíněné holdingy, jejichž hodnota se odhaduje na v přepočtu 32,5 milionu korun, dostat pod svou kontrolu a otcovy správce jmění vystrnadit.
Mandela zřídil fondy proto, aby umožnily a platily vzdělání dalším generacím jeho široce rozvětvené rodiny.
Zatímco on sám žil vždy skromně - celých 27 let strávil ve vězení -, jeho tři dcery a 17 vnuků žijí luxusu. Většina jeho potomků působí v byznysu nebo to zkoušejí v politice.
Dvě vnučky držitele Nobelovy dcery míru vystupovaly začátkem letoška v televizní show o třinácti dílech v USA, nazvané Being Mandela.
Dcera Makaziwe byla ještě nedávno výkonnou ředitelkou šestnácti společností. Mezi nimi byly (jihoafrické) Nestlé, nákupní centrum v Kimberly, dvě železniční společnosti a čtyři firmy v důlním sektoru.
Zřejmě nejznámějším artiklem spojeným s jihoafrickým hrdinou, s nímž Makaziwe úspěšně obchoduje, je víno značky House of Mandela. Jedna lahev stojí až 484 randů, což je asi tisíc korun.
Její mladší sestra Zenani prodává s úspěchem trička a mikiny s kapucí. Motivem jejich potisků je známá Mandelova hlava, respektive tvář. Značka tohoto textilu je Long Walk of Freedom, což je název slavné Mandelovy autobiografie, jejíž větší část napsal ve vězeních na ostrově Robben a poté v Polsmooru.
Mandela, který byl dlouhá léta vězněný za své politické názory, je považován za symbol úspěšného boje proti apartheidu v Jihoafrické republice. Nobelovu cenu za mír obdržel v roce 1993 spolu s tehdejším jihoafrickým prezidentem Frederikem Willemem de Klerkem. O rok později se stal prvním černošským prezidentem země.
Kdyby bylo jméno jihoafrického národního hrdiny Nelsona Mandely obchodní značkou, umístila by se co do hodnoty a toho, jak je známá, hned za Coca-Colou, tvrdila nedávno jedna marketingová studie.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.