Jihoafričtí vůdci chtějí <span>zrušení sankcí </span>proti Zimbabwe

Zahraničí
9. 9. 2009 11:00
Zimbabwské hospodářství je i po měnové reformě v troskách.
Zimbabwské hospodářství je i po měnové reformě v troskách.

Hlavy států Jihoafrického společenství pro rozvoj.Jihoafričtí vůdci na summitu v Kongu vyzvali mezinárodní společenství ke zrušení sankcí uvalených na Zimbabwe. Situace se podle nich rok po uzavření dohody mezi Mugabem a jeho soupeřem Tsvangiraiem výrazně zlepšila.

Mezinárodní společenství schválilo v minulosti sankce proti autoritářskému režimu v Zimbabwe opakovaně. Naposledy se tak stalo po sporných prezidentských volbách v březnu 2008, které vyhrál Západem kritizovaný prezident Robert Mugabe. Po volbách následovala politická krize a násilnosti, při kterých údajně k říjnu 2008 zemřelo 180 lidí a zraněno jich bylo na devět tisíc. Mugabe a jeho protikandidát Morgan Tsvangirai uzavřeli loni v září dohodu o rozdělení vládní moci a v únoru sestavili společnou vládu.

ČTĚTE TAKÉ: Zbídačené Zimbabwe opouštějí už i sloni
                        Tsvangirai: V Zimbabwe nastal čas hojení ran a smíru

Podle představitelů států Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC) se situace v zemi zlepšila. Mezinárodní společenství by mělo odstranit všechny sankce. Jejich pokračování bude překážkou dalšího uplatňování politické dohody, prohlásil nový předseda SADC, konžský prezident Joseph Kabila na dvoudenním summitu, který skončil v úterý.

Premiér Zimbabwe Tsvangirai přišel k moci po dohodě s Mugabem.Premiér Tsvangirai z Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) v minulosti Mugabeho opakovaně kritizoval za neplnění dohody. Její dodržování je podle něj podmínkou odstranění sankcí. Představitelé SADC na konci dvoudenního summitu v úterý rozhodli, že další setkání k vyjasnění sporných bodů dohody není potřeba.

"Neměli jsme důvod stanovit podmínky, za kterých by je státy, které sankce uvalily, měly odstranit," řekl odcházející předseda SADC Joseph Zuma.

Mugabeho příznivci ze strany rozhodnutí SADC aplaudovali ještě před oficiálním vyhlášením. Mezinárodní nezisková organizace Human Rights podle britského zpravodajského serveru BBC uvedla, že stanovisko SADC se zdá být odměnou pro ty, na které byly sankce uvaleny.

Mugabe: Sankce můžou za všechno

Autoritářská vláda Mugabeho, jenž stojí v čele Zimbabwe od získání nezávislosti země na Británii v roce 1980, změnila kdysi jednu z nejvíce prosperujících afrických zemí v ekonomickou ruinu s nejvyšší inflací na světě. Mugabe tvrdí, že ekonomické problémy jeho země způsobují sankce západních států proti jeho režimu. Zimbabwe údajně potřebuje deset miliard dolarů (asi 176 miliard korun) zahraniční pomoci na obnovení země.

Zimbabwské hospodářství je i po měnové reformě v troskách.Na oživení hospodářství v Zimbabwe mají zájem také ostatní jihoafrické země, do kterých utekly miliony Zimbabwanů za prací. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v srpnu vyzvala Jihoafrickou republiku, aby přiměla zimbabwskou vládu k uskutečnění slibovaných politických a hospodářských reforem.

Mezinárodní měnový fond na začátku září připsal Zimbabwe 400 milionů dolarů (asi sedm miliard korun) v rámci podpory zemí zasažených hospodářskou krizí.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ