Kaddáfí v televizi: Z Libye jsem neutekl, nevěřte toulavým psům

Zahraničí
22. 2. 2011 06:54
Muammar Kaddáfí při rozhovoru pro televizi.
Muammar Kaddáfí při rozhovoru pro televizi.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí vystoupil poprvé od vypuknutí krvavých nepokojů v severoafrické zemi v televizi. Ve zhruba 22 vteřin trvajícím prohlášení uvedl, že je stále v libyjské metropoli Tripolisu, nikoli ve Venezuele. Podle televize je Kaddáfí ve své rezidenci v Bab al-Azízja v Tripolisu.

"Chci ukázat, že jsem v Tripolisu, nikoli ve Venezuele. Nevěřte televizním stanicím, které patří toulavým psům," nabádal posluchače Kaddáfí oblečený v tmavém kabátě a ušance. Seděl v automobilu a nad jeho otevřenými dveřmi držel rozevřený deštník. V Tripolisu už dva dny prší.

"Chtěl jsem něco říci mládeži na Zeleném náměstí (v Tripolisu) a zůstat s nimi do noci vzhůru. Ale začalo pršet, díky bohu, je to dobrá věc," prohlásil Kaddáfí v prvním vystoupení od začátku protestů, které v zemi vypukly v minulém týdnu. O násilných protestech v zemi, o akcích žoldnéřů, kteří mají údajně na Kaddáfího rozkaz střílet do demonstrantů, nepadlo ve vystoupení jediné slovo.

Diktátorovo vystoupení tak vyvrátilo pondělní spekulace, že je Kaddáfí na cestě do Venezuely, s jejímž prezidentem Hugem Chávezem má velmi blízké vztahy.

Protivládní demonstrace

Libyí otřásají násilné protesty, které si dosud vyžádaly několik stovek obětí na životech. Demonstranti požadují odchod Kaddáfího, ten se však moci vzdát nechce. Armádě nařídil demonstrace potlačit; ačkoli část ozbrojených sil odmítla proti demonstrantům zakročit, letectvo bombardovalo obydlené části metropole. Kaddáfího syn Sajf Islám tvrdil, že terčem byly muniční sklady. Nebombardujeme města, zdůraznil v pondělí večer.

Libyjská státní televize dementovala informace o údajných masakrech demonstrantů a označila je za pomluvy a fámy. "Musíme proti těmto lžím bojovat, jsou součástí psychologické války. Mají zničit vaši morálku, stabilitu i blahobyt," běží v televizi na pohyblivém řádku v dolní části obrazovky.

Opoziční síly dostaly pod kontrolu několik měst na východě země včetně Benghází. Na stranu protestujících se postavili i někteří libyjští diplomaté. Libyjská mise při OSN zároveň Kaddáfího vyzvala k rezignaci.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v televizním vysílání prohlásil, že je stále v Tripolisu. Pokračuje také evakuace cizích státních příslušníků ze země. V pondělí se v letadle, které do Afriky vypravilo Rakousko, vrátil i jeden z jedenácti Čechů, kteří v severoafrické zemi dosud pobývají. S šesti z nich se ministerstvu zahraničí nepodařilo navázat spojení. Čtyři letadla vypravuje do Tripolisu i Rusko.

Schůzka za zavřenými dveřmi

Násilí v Libyi kategoricky odsoudil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který svolal ke krizi v Libyi schůzku Rady bezpečnosti, jež se bude konat za zavřenými dveřmi. Řekl, že mluvil s Kaddáfím a vyzval ho ke zdrženlivosti.

O svolání naléhavé schůzky RB požádala libyjská diplomatická mise při OSN, jejíž členové se podobně jako další libyjští diplomaté ve světě postavili za protestující obyvatele ve vlasti a vyzvali armádu ke svržení Kaddáfího.

"Tyran Muammar Kaddáfí dal jasně najevo prostřednictvím svých synů úroveň lhostejnosti, kterou se svými dětmi projevuje, i jak moc opovrhuje Libyí a libyjským lidem," uvádí se v prohlášení mise. Dokument odsuzuje i Kaddáfího využívání "afrických žoldáků" k potlačení povstání.

Situace v Libyi znepokojila i sousední Egypt, který kvůli tomu posiluje ostrahu své západní hranice. Otevřel také jede z hraničních přechodů, který budou moci používat zranění a nemocní Libyjci. Mimořádné zasedání na dnešek do Káhiry svolala Liga arabských států, odpoledne bude o Libyi jednat Rada bezpečnosti OSN.

Postup Tripolisu neschvaluje mnoho z libyjských diplomatů v zahraničí. Patří k nim i členové mise v Praze, kteří v prohlášení uvedli, že napříště zastupují svobodný libyjský lid. Postup vlády označili za genocidu.

Cena ropy dramaticky roste

Momentka z ulic Tripolisu.Důsledky nepokojů v Libyi se odrážejí na růstu cen ropy na světových trzích; cena severomořské ropy Brent se poprvé od září 2008 dostala nad hranici 108 dolarů za barel. Libye je klíčovým vývozcem ropy. Jedna z velkých těžebních firem už snížila těžbu o 100 tisíc barelů, což je zhruba šest procent denní produkce Libye.

V úterý kolem 8. hodiny ráno se barel Brentu prodával za 107,80 dolaru a oproti pondělí byla jeho cena vyšší skoro o dvě procenta. Během pondělí se cena vyšplhala až na 108,70 dolaru. Barel americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) zdražil v podobném rozsahu na 93,50 USD a během dne vystoupil až na 94,49 dolaru.

 

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ