Povolení zabíjet
Kamerun se naštval na súdánské pytláky, slony hlídá armáda
22.12.2012 18:10
Kamerun nasadil armádu včetně vrtulníků k ochraně svých slonů. Úřady nechtějí dát šanci dobře vybaveným súdánským pytlákům, kteří loni zabili kvůli slonovině 300 zvířat a nechali je pohozené v buši.
Súdánci přijíždějí na koních a jsou vyzbrojeni automatickými zbraněmi. Loni zlikvidovali za několik týdnů v kamerunském národním parku Bouba Ndjida 80 procent populace slonů. Tamní strážci se svými puškami z druhé světové války proti nim byli bezmocní. Pašeráci patřili k arabským milicím Džandžauí, za nimiž stojí vláda v Chartúmu. Jejich členové ujeli tisíce kilometrů na hřbetech koní, aby se zmocnili slonoviny v Kamerunu. Park Bouba Ndjida, navštěvovaný početnými skupinami turistů, byl poset mrtvolami slonů s uťatými kly.
Armádní generál Martin Tumenta řekl, že nic podobného se nesmí opakovat. "Každý pytlák, který se tady objeví, bude zastřelen," řekl. Armáda nasadila do parku 600 mužů, kteří budou mít k dispozici vrtulníky, přístroje na noční vidění a terénní vozy. V parku byla zřízena dvoje kasárna a několik vojenských táborů podél hranice s Čadem a Středoafrickou republikou, jimiž musejí pašeráci ze Súdánu projít.
Obchod se slonovinou je pro Afričany velmi výnosný, nejvíce zájemců je mezi Číňany. Na černém trhu se kilogram prodává za 300 dolarů (necelých 6 tisíc korun). Jeden kel váží v průměru 6,8 kilogramu, takže peníze utržené jeho prodejem jsou pro mnohé Afričany z chudé centrální Afriky celé bohatství.
Kamerunská vláda má zprávy, že do Bouba Ndjidy, území se svěžími lesy, řekami a náhorními plošinami, se Súdánci znovu chystají. Čekají na období sucha, které je pro cestování příznivější. "Je jasné, že máme co dělat se silně ozbrojenými skupinami mužů, kteří mají automatické zbraně a minomety," řekl Tumenta.
Opatření v Kamerunu ocenil Světový fond na ochranu přírody. Je to podle něj "odvážný a smělý krok" k ochraně slonů. Místní lidé ale přítomnost armády vnímají spíše jako rušivý faktor. "Vojáci jsou všude, je to teď velmi nebezpečné," řekl osmačtyřicetiletý zemědělec Saidou Sule, který pracuje na polích poblíž města Garoua.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.