Kdo odsoudí Kaddáfího syna? Libyjci si chtějí zjednat spravedlnost sami

Zahraničí
20. 11. 2011 19:41
Sajf Islám se měl stát nástupcem svého otce, teď ho čeká soud.
Sajf Islám se měl stát nástupcem svého otce, teď ho čeká soud.

Libyjští bojovníci v sobotu dopadli na jihu země prchajícího syna nedávno usmrceného vůdce Muammara Kaddáfího. V neděli byl zadržen i šéf Kaddáfího rozvědky a jeho příbuzný Abdalláh Sanúsí. Pro mnohé Libyjce teprve tím končí revoluce, protože nikdo z Kaddáfího rodiny už situaci vojensky nemůže zvrátit. Za dřívějšího režimu velmi vlivný Sajf Islám je zadržován v Zintánu a libyjská Přechodná národní rada jej odmítá vydat k Mezinárodnímu trestnímu soudu.

Ten ale na Sajfa Isláma vydal v červnu zatykač a chce ho soudit za zločiny proti lidskosti. Žalobce soudu Luis Moreno-Ocampo pravděpodobně už v pondělí dorazí do Libye o Sajfovi vyjednávat.

Zatykač vydal Mezinárodní trestní soud také na bývalého šéfa rozvědky, plukovníka Abdalláha Sanúsího. Tento Kaddáfího švagr a blízký spolupracovník byl zatčen v téže oblasti jako Sajf Islám, v domě své sestry, potvrdil mluvčí Přechodné národní rady. Sanúsí byl v občanské válce považován za hlavního organizátora násilí proti demonstrantům, zejména v Benghází.

Sajf Islám je sice zraněn, ale jde údajně o staré zranění, které utrpěl při jednom z bombardování NATO. Na snímcích se objevil s ovázanou rukou, ale jinak byl v pořádku.
Byl zadržen v autě s několika společníky, s nimiž mířil do Nigeru. Oblečen byl do beduínského oděvu.

Do Zintánu, vzdáleného necelých dvě stě kilometrů jižně od Tripolisu, byl přepraven letecky. Na letišti čekal početný dav a Sajf Islám prý z obav, že do něj někdo "vyprázdní zásobník", požádal, aby mohl zůstat v letadle a počkat, až lidé odejdou.

Čeká Sajfa Isláma trest smrti?

V Zintánu je držen v zabezpečeném domě poblíž centra. Přechodná rada tvrdí, že s ním je nakládáno v souladu s mezinárodními zákony a že Libye je také schopna zajistit mu spravedlivý proces. Obžaloba bude zformulována podle výsledků vyšetřování, ale už teď se mluví o trestu smrti za rozkazy k zabíjení lidí a plenění národního majetku.

Jak bude proces s Kaddáfím vypadat, není jisté, ale několik ministrů dočasné vlády se jasně vyslovilo proti jeho vydání do Haagu. Ministr spravedlnosti Muhammad Aladží prohlásil, že je Sajfa Isláma třeba soudit v Libyi, "protože místní zákony jsou právo, zatímco ty mezinárodní výjimka".

Ministr informací Mahmúd Šammán řekl, že Tripolis bude jednat se žalobcem Mezinárodního trestního soudu v pondělí, ale že Sajf Islám vydán nebude, protože "zločiny páchal na Libyjcích". Z Haagu zatím přicházejí informace, že soud chce spolupracovat a že by Sajfa Isláma mohl soudit i na libyjské půdě.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ