Zástupci keňské vlády a opozice dnes dospěli k desetibodové dohodě, která mimo jiné zahrnuje vypracování nové ústavy a nezávislé přezkoumání prosincových prezidentských voleb. Stále však zůstává nevyřešena zásadní otázka rozdělení moci mezi obě strany.
Je to poprvé, co vládní představitelé připouštějí možnost kontroly výsledků prezidentských voleb, jejichž vítězem se koncem prosince prohlásil dosavadní prezident Mwai Kibaki.
Zlom v keňské krizi?
Kontroverznost hlasování vyvolala v této východoafrické zemi etnické nepokoje, které si vyžádaly už přes tisícovku mrtvých. Na 600 tisíc lidí muselo opustit své domovy.
"Máme jen jednu nevyřešenou záležitost... strukturu vládnutí, o níž se aktivně diskutuje. Je tu několik možností...
Shodujeme se, že je nutné politické řešení, aby bylo dosaženo národního usmíření a jednoty," uvádí se v textu dohody, která byla za zprostředkovacího úsilí bývalého generálního tajemníka OSN Kofiho Annana podepsána ve čtvrtek.
Mediátor Kofi Annan
Vyjednávači teď budou konzultovat s Kibakim a vůdcem opozičního Pomerančového demokratického hnutí (ODM) Railou Odingou.
Text vyzývá k vytvoření nezávislého výboru pro přezkoumání "všech aspektů prezidentských voleb z roku 2007". Výbor by měli tvořit keňští a zahraniční odborníci. Pracovat by měl od poloviny března po dobu tří až šesti měsíců.
V dohodě je také reforma volebního zákona a volební komise a vytvoření komise pravdy, spravedlnosti a usmíření. Nová ústava by měla vzniknout nejpozději do roka. Pachatelé povolebních násilností by měli být zjištěni a potrestáni. Reformou by měly projít i policie, parlament a justiční orgány.
Foto: AP