Klídek. Po puči v Lesothu se pučisté tváří, jako by žádný nebyl

Zahraničí
1. 9. 2014 14:55
Puč nepuč v Lesothu.
Puč nepuč v Lesothu.

Organizátoři dnes odvolali plánovanou demonstraci proti premiérovi malého jihoafrického státu Lesotho Thomasi Thabanemu. Předseda vlády totiž v sobotu ze země uprchl kvůli údajnému vojenskému puči, armáda však vzpouru proti Thabaneho vládě odmítá. V ulicích hlavního města dnes vládne klid a král Letsie III. už jmenoval úřadujícím premiérem ministra veřejných služeb Motloheloaa Phookoa. Ten pochází z koaliční strany LCD, která Thabeneho dlouhodobě kritizuje.

Protivládní demonstrace se měla konat již dnes v hlavním městě Maseru. Mluvčí armády uvedl, že se policie údajně chystala protestující "fanatiky" vyzbrojit, armáda prý proto zasáhla a policisty odzbrojila. Mluvčí také znovu řekl, že v žádném případě nešlo o puč a vojáci se údajně již vrátili do kasáren. Střety armády a policie si o víkendu vyžádaly jednoho mrtvého a přinejmenším čtyři zraněné.

Premiér Thabane uprchl do Jihoafrické republiky, která Lesotho obklopuje a zároveň funguje jako regionální mocnost. Už v neděli se setkal s jihoafrickým prezidentem Jacobem Zumou a zástupci Namibie a Zimbabwe. Rozhovory budou pokračovat i dnes. Na místo jednání v JAR už údajně dorazil i vicepremiér Mothetjoa Metsing, kterého někteří Thabaneho příznivci označují za hlavního strůjce převratu.

Před svým útěkem jmenoval Thabane šéfem armády generála Maaparankoea Mahaa, na kterého byl záhy spáchán pokus o atentát. Za vyhrocením situace v Lesothu právě boj o moc v armádě a neochota jejího předchozího šéfa generála Kennedyho Tlaliho Kamoliho opustit svou funkci. Kamoli prý usiloval o svržení premiéra, a ten se ho tak chtěl zbavit.

 

Napětí v Lesothu panuje od června, kdy byl rozpuštěn parlament, aby se Thabane vyhnul hlasování o nedůvěře. Vládní koalice byla sestavena v roce 2012 po volbách, které znamenaly konec čtrnáctileté vlády premiéra Pakalithy Mosisiliho, ale nebyla příliš stabilní.

Lesotho je malé převážně hornaté království obklopené územím JAR. Nezávislost na Británii získalo v roce 1966, ale od té doby prošlo několika vojenskými převraty. V roce 1998 při jednom z nich zahynulo v Maseru nejméně 58 místních obyvatel a osm Jihoafričanů. JAR i regionální organizace, jichž je Lesotho členem, varovaly, že nebudou tolerovat žádné neústavní změny.

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ