Království je v krizi, král však dostal k narozeninám letadlo

Zahraničí
26. 4. 2012 07:31
Svazijský král Mswati III.
Svazijský král Mswati III.

Dvoumotorové dopravní letadlo dostal ke 44. narozeninám svazijský král Mswati III. Ve středu v rozhlase oznámil premiér Barnabas Sibusiso Dlamini. Jihoafrické království přitom prochází finanční krizí.

Podle premiéra dostala hlava státu velkokapacitní americký stroj McDonnell Douglas DC-9 darem od ekonomických partnerů z rozvojových organizací a od přátel na zahraniční cesty. Skupina na obranu lidských práv působící v Jihoafrické republice Swaziland Diaspora Plateform však míní, že žádný hospodářský partner by nechtěl zůstat v anonymitě a že rozvojové organizace usilují o transparentní činnost. Úřady by podle ní měly zveřejnit podrobnosti o dárcích i cenu letadla.

Podle časopisu Forbes je svazijský král s majetkem ve výši 100 milionů dolarů (1,8 miliardy korun) mezi 15 nejbohatšími panovníky na světě. Svazijsko, které je poslední absolutní monarchií v Africe, patří k nejchudším zemím světa a jeho ekonomika se často ocitá v krizi.

Král v roce 2002 použil 28 milionů randů (téměř 64,7 milionu korun) jako ručení při nákupu 19místného letadla Bombardier Global Express, opoziční poslanci a aktivisté mu ale znemožnili obchod dokončit.

Oslavy narozenin Mswatiho III. z 19. dubna vyšly na tři miliony randů (skoro sedm milionů korun). Částečně šly na vrub státu.

Autor: AFP, ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ