Krysám to jde. Mosambik bude do konce roku bez min

Zahraničí
27. 1. 2014 19:20
Krysy obrovské jsou neocenitelnými pomocníky.
Krysy obrovské jsou neocenitelnými pomocníky.

Váží skoro jako kočky a mohou se pochlubit vytříbeným čichem.  V subsaharské Africe jsou potravou chudých a zároveň velkým pomocníkem. Řeč je o krysách obrovských (známých též jako křečkomyši gambijské), které v Mosambiku už několik let usnadňují odstraňování nášlapných min. Letos by jejich mise měla skončit.

Když belgická nezisková organizace APOPO před lety oznámila, že bude s pomocí krys obrovských na východě černého kontinentu zneškodňovat miny, zpráva rychle prolétla celým světem. Od té doby hladovci udělali pořádný kus práce.

Loni APOPO díky krysám a sponzorským darům ve výši 4,5 milionu dolarů zpřístupnila v Mosambiku 618 akrů (2,5 kilometrů čtverečních) minových polí. Letos do země posílá 78 hlodavců, aby svůj úkol dokončili. Sedm týmů umožní vesničanům z provincií Manica, Sofala a Tete, aby mohli mimo jiné bezpečně hospodařit a chodit pro vodu.

Mosambik by tak splnil své závazky dané ottawskou smlouvou z roku 1997, která signatáře zavázala mimo jiné k zastavení výroby nášlapných min a jejich odstranění ze svého území do roku 2009 (nepodepsaly ji například USA, Rusko, Čína či Izrael). Vzhledem k tomu, že Mosambik vše nestihl v řádném termínu, lhůta mu byla prodloužena do konce letošního roku.

Bývalá portugalská kolonie u břehů Indického oceánu si v letech 1964 až 1974 prošla krvavým bojem za nezávislost. Mezi lety 1977 až 1992 následovala občanská válka. I potom, co boje skončily, umírali další lidé často právě kvůli minám. V zemi jich byly desetitisíce.

"Počet případů sice klesá s tím, jak se blížíme ke konci, pořád ale existuje nebezpečí, že někdo bude zabit nebo zmrzačen," řekl britskému deníku Guardian Tesfazghi Tewelde, místní manažer programu APOPO.

APOPO Mosambik zbavil více než 2500 min a tisíců kusů další munice. Krysy obrovské na tom mají obrovský podíl. Miny naleznou, protože je mají po devítiměsíčním výcviku spojené s vůní potravy. Když minu ucítí, začnou nad ní hrabat v zemi. Díky své malé váze ji ale neodpálí. Za krysami pak následuje tým pracovníků s detektory kovů. Pomoc hlodavců je přitom vskutku neocenitelná - zatímco člověk by zkontroloval plochu dvou set metrů čtverečních za tři dny, jim to trvá půl hodiny.

Krysy podstupují výcvik v Tanzanii, kde je učí ještě jedné dovednosti - odhalování tuberkulózy. I v tomto případě udivují svou rychlostí - za deset minut ohodnotí více vzorků než lékař za celý den.

Kromě Mosambiku APOPO působí také v Thajsku, Kambodži a Angole. Pokud byste chtěli na odstraňování min sami přispět, můžete si přes příslušnou webovou stránku adoptovat svou krysu.

Autor: - bro -Foto: apopo.org

Další čtení

Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ