Kuřáci z Keni utíkají <span>kouřit za hranice</span>

Zahraničí
6. 8. 2008 21:00
Vytoužená cigareta na &quot;tom správném&quot; břehu Viktoriina jezera.
Vytoužená cigareta na &quot;tom správném&quot; břehu Viktoriina jezera.

Vytoužená cigareta na Nový protikuřácký zákon, který v Keni vstoupil v platnost začátkem července, dohání některé kuřáky k útěkům za hranice. Řidiči, obchodníci, celníci a hraniční úředníci se pravidelně seskupují v Malabě, na takzvaném území nikoho u hraničních závor mezi Keňou a Ugandou, aby si vychutnali svůj denní doušek nikotinu.

"Je to jediná možnost, jak se vyhnout zatčení," říká jeden z obchodníků John Gichuki podle keňského listu Daily Nation. Svůj stánek nedaleko hranic párkrát za den opustí, aby si zde mohl v klidu zakouřit.

Nový protikuřácký zákon zakazuje kouření nejen na mnoha veřejných místech v Keni, ale i na některých soukromých. Za porušení zákona, který patří k nejpřísnějším v Africe, hrozí vysoké tresty a dokonce i vězení. V hlavním městě Nairobi se kuřáci musejí se svojí vášní uchýlit do vyhrazených kuřáckých zón.

Někteří Keňané si stěžují, že ze zákona profitují hlavní místní policisté, kteří od nachytaných kuřáků vybírají tučné úplatky.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Estonsko vykope na hranicích s Ruskem 40 kilometrů protitankových příkopů

Zahraničí
16. 9. 2025
ilustrační foto

Dopadli slavného podvodníka z Tinderu. Nakradl miliony, je o něm film

Zahraničí
16. 9. 2025
ilustrační foto

Kojení znovu na scéně. Aerolinky se ženě omluvily za vykázání na záchod

Zahraničí
16. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ