Libye: Fata morgána revoluční jednoty

Zahraničí
31. 8. 2007 17:43
Muammar Kaddáfí řeční na ghanské universitě
Muammar Kaddáfí řeční na ghanské universitě

Muammar Kaddáfí řeční na ghanské universitěPlukovník Muammar Kaddáfí a jeho z písku a petrodolarů vyrostlá generace arabských intelektuálů, vojáků a profesionálních revolucionářů jsou jedním z nejvýraznějších fenoménů poslední třetiny 20. století.

V novověké historii Libye není ani tak přelomem získání nezávislosti v roce 1951, jako spíše o osm let později zahájení těžby ropy. Nové možnosti uvolňovaly staleté společenské vazby a vzbuzovaly nové naděje.

Myšlenky znárodnění přírodních zdrojů, arabské jednoty vůči světu západních technokratů, snaha po spojení islámu a národního socialismu v ideologii národní spásy dorazily z Egypta, Sýrie a Alžírska i do řad vojáků libyjských.

Panarabský sen

Kaddáfí a Saddám HusajnSkupina mladých důstojníků ráno 1. září 1969 bez jediného výstřelu sesadila prvního a zároveň posledního krále Libye Idrísího I. Revolucionáři vypověděli smlouvy se Spojenými státy a s Británií o udržování vojenských základen v zemi.

Převzali většinové podíly v zahraničních bankách působících v zemi a následujícího roku zestátnili těžbu a obchod s ropou. Umírající egyptský prezident Gamál Abd an-Násir, který v roce 1952 sesazoval krále Farúka, označil Muammara Kaddáfího za "ručitele arabského nacionalismu a arabské jednoty" (1970).

Kaddáfí prováděl "národní a sociální revoluci" a měl k tomu vlastní prostředky. Domácí opozice v armádě se sice ještě koncem roku 1969 a na začátku 70. let pokusila o jeho sesazení, důsledkem byla faktická samovláda. Nespokojenost mezi studenty v 70. a 80. letech tvrdě vymýtil, do zahraničí musela uprchnout řada jinak smýšlejících důstojníků.

Doma bylo zlikvidováno několik dalších pokusů o puč. V 90. letech z podzemí vystupují libyjští islamisté. Ti všichni vedle monarchistů v exilu mezitím vytvořili několik víceméně nespolupracujících protikaddáfíovských organizací a jejich nesourodost dává tušit, jak složitý bude vývoj Libye po Kaddáfím.

Třetí teorie a Zelená kniha

Kaddáfí (vpravo) a Jugoslávský diktátor Josip Broz TitoZklamáním pro Kaddáfího byl kurs Násirova nástupce v Egyptě Anwara Sádáta, který zásadně revidoval Násirovu orientaci, a to, že nebyl přizván k boji proti Izraeli v šestidenní válce roku 1973. Tehdy nastoupil libyjský vůdce vlastní cestu, a věru neotřepanou.

Kaddáfí vyhlásil libyjskou "kulturní a lidovou revoluci" a proklamoval svou "třetí univerzální teorii" jako konkurenční výzvu vojáka z pouště kapitalismu a komunismu. Myšlenky libyjské revoluce formuloval ve svérázném třídílném sešitkovém souboru Zelené knihy (1976 - 1979).

V praxi se projevily v březnu 1977 vyhlášením všem moderním standardům se vymykající Socialistické lidové arabské libyjské džamáhíríje (od arabského slova pro masy, džamáhír). V Kaddáfího systému se pojily prvky učení sanúsíů. Islámský řád s klášterem v oáze Džarabúb na hranicích s Egyptem staví na původním islámu, kázni, vojenském výcviku, práci, bdí nad čistotou mravů bez cizích vlivů, neměl však nikdy panislámské tendence.

Kaddáfí a první dáma Filipín Imelda R. MarcosováObecně je kaddáfíismus pel-mel islámu, utopického socialismu a svérázných osobních komentářů. Hnací silou dějin je podle Kaddáfího národní faktor. Ztotožnil pojmy sociální a národní. Základem mezilidských vztahů je korán a jako základní zákon platí i pro Zelenou knihu.

Na rozdíl od jiných arabských vůdců si Kaddáfí nechal otevřeny dveře ke komunistům, neboť tvrdil, že "ekonomika se nevztahuje na víru v boha". Iluzorní jednota "arabského národa" v jedné velké džamáhíríji neměla šanci na úspěch.

Vůdčí osobnosti jako v Egyptě Anwar Sádát a od roku 1981 Husní Mubarak, Háfiz Asád v Sýrii, Habíb Burgiba v Tunisku, plukovník Huari Bumedien v Alžírsku, Saddám Husajn v Iráku, arabští monarchové včetně Hasana v Maroku měly své styly vlády a vlastní ambice.

Kaddáfího pravá demokracie

Muammar KaddáfíSe systémem parlamentní demokracie kaddáfíismus skoncoval. V první části Zelené knihy je definitivní soud: jakákoli forma zastupitelství je podvod. Všude tam, kde fungují zastupitelské instituce, tj. na Západě a u komunistů, vládne diktatura.

Občan džamáhíríje, formy přímé demokracie, je v místě bydliště zaregistrován v tzv. základním lidovém sněmu (původně jich bylo dva tisíce), který zvolí místní lidový výbor a lidové sněmy okresní.

Co rozhodnou základní sněmy, je nezrušitelné. Občané džamáhíríje "pracují" ještě v profesních syndikátech a tyto instituce vysílají své zástupce do celostátního Všeobecného lidového sněmu. Všeobecný sněm řídí generální tajemník a ministři mají titul tajemníků.

Sněm pouze naformuluje usnesení základních lidových sněmů do podoby zákona a rozejde se. Zelená kniha neřeší, co dělat, když tento mechanismus právě neklape. Libyjský občan je však pravověrný mohamedán, jemuž je koránem vlastně vše dáno, a proto všechna další posuzování jsou pouhými konzultacemi.

V džamáhíríji neexistují politické strany a hnutí (ale nejméně patnáct v emigraci), protože podle Kaddáfího jsou partaje zlem. Ostatně Libyjci je mimo formální existenci několik let za Idrísího vlády vlastně ani nepoznali.

Kaddáfí v plukovnickémKromě vlády Mao Ce-tungových "rudých gard" v 60. a 70. letech džamáhíríje upomíná na ideální představy o beduínském životě a o kmenových shromážděních, včetně zasedání ve velkých stanech, přijímání státních návštěv ve stanech v poušti apod.

Export revoluce

Libyjský vůdce v 70. a 80. letech podporoval v celém světě skupiny, které se jasně proklamovaly "protiimperialisticky". Libyjské peníze a zbraně dostávala levičácká hnutí Střední a Jižní Ameriky, Karibiku a Asie, ale také např. Kanakové na Nové Kaledonii, IRA či některá černá hnutí v USA.

Jako úhlavní nepřítel Izraele podporoval palestinské Araby stejně jako protimonarchistické skupiny v zemích Arabského poloostrova. Libye dlouhé roky vedla válku s Francií o Aouzou (Auzu), území na severu Čadu.

Zlom nastal v roce 1986, kdy po sérii incidentů v Syrtě podnikli Američané nálet na vojenské objekty v Libyi jako odvetu za teroristické útoky na americké vojákMuammar Kaddáfí na jednání o vyrovnání s obětmi z Lockerbiey. Od té doby se Kaddáfího zahraniční vojenské iniciativy vytrácely. Po střelbě z libyjské ambasády v Londýně, kdy přišla o život britská policistka (1984), atentátech na americké vojáky (1986), bombových útocích na civilní americké (případ Lockerbee s 270 mrtvými, PanAm 1988) a francouzské letadlo (170 obětí nad Saharou, UTA 1989) byly na Libyi roku 1992 Radou bezpečnosti OSN uvaleny hospodářské sankce.

Ty byly zmrazeny teprve v dubnu 1999 poté, co Kaddáfí vydal podezřelé atentátníky mezinárodnímu soudu v Haagu a vyplatil odškodné pozůstalým ve Francii. Kaddáfího režim se tak pozvolna dostává z mezinárodní izolace a země se opět otevírá zahraničním obchodníkům a investorům. Do hlavního města Tripolisu se po normalizaci vztahů vracejí evropští diplomaté.

Konec panarabského snu

Pokusy Kaddáfího o "státní unie" s arabskými státy končily u proklamativních dohod. Slučování se Sýrií (1980), Marokem (1984), Alžírskem (1987) a Súdánem (1988) byly efemérními pokusy spojit nespojitelné.

S pádem berlínské zdi, s rozpadem Sovětského svazu a s postupujícím mírovým procesem na Blízkém východě - a snad i po kosovské demonstraci síly NATO, se manévrovací prostor libyjského "státu Kaddáfí na své domácí půděvšeho lidu" výrazně zmenšil. Po neúspěchu v arabském světě se Kaddáfí soustředil na podporu různých hnutí za nezávislost hlavně v jižní a západní Africe.

Vývoz revolučních myšlenek zatížil libyjskou hospodářskou bilanci. Jakmile se země dostala ve druhé polovině 80. let do mezinárodní izolace, prudce klesly příjmy z prodeje ropy (roku 1980 22,6 mld. USD, v roce 1986 jen 6 mld.).

Směr Afrika

Se svou zahraničněpolitickou minulostí možná Vůdce libyjské revoluce skoncoval. V nedávném rozhovoru pro pařížský list Le Figaro oslavenec Kaddáfí prohlásil, že s Araby z Arabského poloostrova je spojen pouze vazbami sentimentu, zatímco s Afričany ho pojí vazby materiální a existenční: "Afričtí Arabové jsou Afričané a asijští Arabové jsou Asiaté."

Výrazem této nové orientace se stalo loni utvořené hospodářské Společenství států Sahelu a Sahary (COMESSA: Libye, Burkina Faso, Čad, Mali, Niger, Středoafrická republika a Súdán, přistoupila Eritrea). V duchu ghanského politika Nkrumaha chce vytvořit Spojené státy Afriky. Kaddáfí nyní pléduje pro založení ústřední africké banky s jednotnou africkou měnou, pro stavby komunikací spojujících sever Afriky s jihem a západním firmám nabízí zakázky ve výši 15 miliard dolarů.

"Nepožaduji vůdcovství, hledám cestu, jak vytvořit novou Afriku," říká zestárlý revolucionář. O uspořádání vztahů Libye k Izraeli však Kaddáfí nadále neuvažuje. V rozhovoru pro list Al-Haját prohlásil, že k urovnání může dojít pouze tehdy, vrátí-li se palestinští Arabové do svých domovů a stanou-li se občany Izraele.

Konec dobrý...?

Revolucionářský chaota a správce ropného bohatství po Kaddáfí a venezuelský prezident Hugo Chávezdekádách budování šťastné pozemské předsíně ráje nepochodil. Zůstávají po něm stovky obětí z teroristických útoků libyjské tajné služby proti opozičním představitelům, nebo "spřátelených" skupin proti institucím demokratických států.

Nespočítány zůstanou oběti válek, na nichž se Kaddáfího režim podílel. S třicetiletým zpožděním říká dnes libyjský plukovník: "Je na čase odhodit zbraně a pracovat na míru a rozvoji."

Země vojáků

Na ploše 1,8 milionu km 2 žily v době, kdy se Kaddáfí dostal k moci, necelé dva miliony obyvatel; dnes je Libyjců pět milionů.

Rozhodující silou ve státě byla a je armáda. Ačkoli byl Kaddáfí tichým spojencem Sovětského svazu, nikdy Rusům nepovolil na svém území zřídit vojenskou základnu. Velké zavodňovací, dopravní a průmyslové projekty připadaly nadále západním firmám.

Počet ruských poradců nikdy nebyl tak velký jako v Násirově Egyptě (tam 20 tisíc). Libyjská armáda ale byla jednou z nejsilněji vyzbrojených armád třetího světa. Kaddáfí kupoval - a platil hotově - zbraně ze sovětského bloku. V polovině 80. let měla Libye na 3000 tanků; více než bývalé Východní Německo. Libyjské letectvo bylo co do počtů srovnatelné s italským (letadla byla pilotována mezinárodními posádkami, např. piloty ze Severní Koreje). Pozemní síly byly odhadovány na téměř 100 tisíc mužů.

Muammar Kaddáfí

O svém dětství toho příliš neví ani samotný Kaddáfí. Prý se narodil v roce 1942 v rodině berberského beduína v kraji kolem města Misuráta nebo Surt. Jak sám říká, možná na hřbetu velblouda.

Kaddáfí jako hlavní hrina nové opery, která bude uvedena v LondýněDává přednost beduínskému stylu života, rád pobývá ve stanech a po amerických náletech v roce 1986, kdy málem přišel o život a byla zabita jeho adoptivní dcera, nepřespává na jednom místě více než dvě noci. Po operaci kyčelního kloubu roku 1998 chodí o holi. Stále prý pije velbloudí mléko a jeho životospráva je spartánská. Nepije, nekouří, nemá prý žádné materiální slabosti.

Kaddáfí ve svých šestnácti založil revoluční buňku, která si dala za cíl svrhnout krále a bojovat se "sionisty". V roce 1959 začal na libyjské univerzitě studovat práva, dějiny a politické vědy. Již tehdy zavrhnul marxismus jako něco pro islámské myšlení nečistého.

Byl považován za problémového studenta. S právnickým diplomem v kapse začal studovat na vojenské akademii v Benghází, tehdejším sídelním městě království. V roce 1966 byl na roční stáži v britském Sandhurstu a doma pak sloužil jako kapitán spojařů.

V roce 1997 byl sice povýšen na generálmajora, ponechal si však popřevratovou hodnost plukovníka. Kaddáfí byl pod různými tituly hlavou státu, ale v roce 1979 se všech státních funkcí vzdal a zůstal prostým Vůdcem revoluce a vrchním velitelem armády, bez něhož v zemi nefunguje nic.

Komunistické Československo ho poctilo roku 1978 Řádem Bílého lva s řetězem. Na mezinárodním fóru vedle své "revoluční" činnosti proslul spektakulárním vystupováním s velbloudy, které vozil s sebou s velkými obytnými stany.

Josef Landergott, TÝDEN 36/99

Na fotografii: (1) Muammar Kaddáfí řeční na ghanské univerzitě na Africkém kongresu, 30. červen 2007; (2) Kaddáfí se Husajnem v Bagdádu, 1979; (3) Kaddáfí (vpravo) a jugoslávský diktátor Josip Broz Tito, nedatováno; (4) Kaddáfí a první dáma Filipín Imelda R. Marcosová; 70. léta; (5) Muammar Kaddáfí, 12. červenec 2004; (6) Kaddáfí v plukovnickém, nedatováno; (7) Muammar Kaddáfí na jednání o vyrovnání s obětmi z Lockerbie, 10. srpen 2003; (8) Kaddáfí na své domácí půdě, 30. listopad 2006; (9) Kaddáfí a venezuelský prezident Hugo Chávez, nedatováno; (10) Kaddáfí jako hlavní postava nové opery, která bude uvedena v Londýně, nedatováno

FOTO: (1) AP, (2) hinduonnet.com, (3), (4) a (7) archiv, (5) ornl.gov, (6) blogging.no, (8)Agencia Brasil, (9) mci.gov.ve, (10) ntlworld.com

Autor: - lgtt -

Další čtení

ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ