Malý abecední <span>průvodce jihoafrickým slangem</span>

Zahraničí
11. 6. 2010 12:03
Fotbalový fanoušek v JAR.
Fotbalový fanoušek v JAR.

Fotbalový fanoušek v JAR.I když angličtina je jihoafrickým oficiálním jazykem, mnozí návštěvníci mistrovství světa ve fotbale budou mít problém orientovat se v místním slangu, který je matoucí směsicí afrikánštiny, zuluštiny a devíti dalších místních jazyků.

Agentura Reuters proto připravila malého průvodce od A do Z pro fotbalové fanoušky, kteří se bojí, že by mohli zabloudit v jihoafrické lingvistické džungli.

A - Ayoba. Uměle vytvořené slovo znamenající bezva, senza, hustý - zkrátka každý výraz, kterým se dá přeložit anglické "cool". Coby celoafrický slogan pro MS ho posvětila MTN, největší africká mobilní telefonní společnost.

B - Braai. Příprava masa na ohni je jednou z mála věcí, kterou shodně milují všichni Jihoafričané bez ohledu na barvu pleti. Pokud tomu budete říkat barbecue, počítejte s tím, že odejdete hladoví.

ČTĚTE TAKÉ: Dárce triček rozpoutal debatu o pomoci Africe

C - China. Ne, ne ta země, co se nekvalifikovala na světový šampionát, přestože má 1,3 miliardy lidí, z nichž mohla vybírat. Výraz "China" například ve spojení "Howzit, my old China?" (jak to jde, kámo?), znamená "kamarád". Vyšším stupněm než "China" je "chommie".

D - Dagga. Marihuana. I když v mnoha částech Jihoafrické republiky roste tráva jako, hm, tráva, i tak je nelegální. To ovšem neznamená, že vám na prostranstvích zaplněných fanoušky nepřeletí přes nos typická vůně, anebo že vám někdo nenabídne "dumpie", tedy společně sdílenou lahev piva.

E - Eish! Všezahrnující výraz vyjadřující překvapení nebo mírné znechucení. V tištěné podobě se nesmí objevit bez vykřičníku.

F - Fundi. Každý jazyk má vlastní výraz pro v křesle usazeného fotbalového všeználka. V Jihoafrické republice tuto niku vyplnilo slovo "fundi", což v jazyce Zuluů znamená učitel.

Africká fotbalová trubka.G - Gatvol. To v afrikánštině znamená: mám toho dost, až po krk, plné zuby. "V" uprostřed slova se vyslovuje jako "f" a využít se dá třeba ve frázi: "Eish! man. I'm gatvol of this fundi. He has no idea what he's talking about." (Do háje, chlape, mám toho rozumprda plné zuby. Nemá páru, o čem točí.)

H - Howzit. Hrdelní zkratka z "How is it going?" (Jak to jde?) a běžný jihoafrický pozdrav. Ti nejlepší ho dokážou vyslovit s minimálním pohybem rtů. Odpovědí může být jednoduše další "Howzit", pokud tedy nejste přehnaně zdvořilý a v angličtině honěný a nepustíte se do: "I'm fine, thanks. How are you?" (Děkuji, mám se dobře. A jak se máte vy?). Oblíbenými alternativami pozdravu je "Hola" a "Heita", zvlášť pokud chcete být ayoba.

I - Izzit. Další produkt stejného lingvistického komolení jako "Howzit"; zhuštěnina z "Is it?" (Vážně?) vyjadřující vágní nevíru či překvapení, například: "My girlfriend is something of a soccer fundi" (moje přítelkyně je tak trochu fotbalový všeználek), kdy odpověď zní: "Izzit?" (Fakt?)

J - Jol. V afrikánštině výraz pro "párty", který se používá překvapivě často s ohledem na puritánskou pověst původních holandských osadníků.

K - "Ke Nako". V jazyce sesotho znamená "je čas", což je výraz, který pomohl v roce 2004 přesvědčit šéfy FIFA, že nastala vhodná doba přidělit Africe její první světový šampionát.

L - Lekker. Ve výslovnosti je slyšet lak, ale s nátěrem na nábytek nemá nic společného. Znamená "dobře" a možná bude ke slyšení s dalším výrazem na L - "Laduma", což v jazyce Zuluů znamená "dává gól"; pokud tedy budou vyslyšeny modlitby padesáti milionů Jihoafričanů.

M - Moegoe. Blbec. Není co dodat.

N - Now. Ano, znamená to stejně jako v angličtině teď, ale ne to teď, jaké jste zvyklí v běžném kontextu používat. "Now" není teď, ale nějaký neurčitý časový bod v blízké budoucnosti. "Just now" (hned teď) je o něco dřív a "Now now" ještě o trochu víc, ale pořád ještě to není dost akutní, aby to bylo "Right now" (právě teď), jehož naléhavost ovšem rovněž padá za oběť mlhavému pojetí "času po africku".

O - Oke. Chlápek, zkratka z anglického "bloke", což může být zkráceno na prosté "O", díky čemuž je tohle slovo vzácným příkladem jihoafrického výrazu, u nějž je pravděpodobné, že už se dál zkracovat nebude.

P - Pap. Tradiční kukuřičná kaše, která pro Jihoafrickou republiku znamená totéž, co brambory pro Irsko.

Q - Quagga. Druh zebry s pruhovaným předkem a jednobarevným, koni podobným zadkem. Je vyhynulá, takže ji pravděpodobně neuvidíte, tedy pokud si nedáte trávu, v kterémžto případě to bude dagga quagga.

Potrét brazilského fotbalisty Kakáa.R - Robot. Jihoafričané mají roboty, ne semafory, ale nečekejte, že na křižovatce stojí androidi z Hvězdných válek. Pořád jsou to jen dopravní světla. Ale říká se jim roboti.

S - Soutpiel. Hanlivý, ale typicky afrikánsky barvitý výraz pro Angličany. Doslova to znamená "slaný penis" a pochází z názoru, že dávní angličtí kolonisté měli jednu nohu v Africe a druhou zpátky doma, díky čemuž se jejich reprodukční orgán vznášel nad mořskou vodou.

T - Tsotsi. Gangster. Nikdo, na koho byste si přáli narazit, ale bohužel všudypřítomný prvek v jedné ze zločinem nejprošpikovanějších zemí světa.

U - Ubuntu. Duch pospolitosti - je často vzýván jako univerzální odpověď na myriádu společenských problémů, které v zemi zůstaly po desetiletích bílé nadvlády. I když apartheid skončil před šestnácti lety, propast mezi majetnými a nemajetnými je v JAR jedna z nejrozšklebenějších na světě.

V - Voetsek. O něco průraznější než "Get lost" (ztrať se), tedy zhruba ve významu "odprejskni", ale zatím bez přidané hodnoty nějaké vulgarity. Nedoporučuje se používat, pokud vám do cesty přijde tsotsi.

W - Wors. Další zkratka, tentokrát pro "boerewors", zatočené, mírně kořeněné klobásky tvořící hlavní chod každého braai.

X - Xhosa-nostra. Stínová, tajná organizace v rámci vládního Afrického národního kongresu (ANC), jejímž cílem je zajistit národní dominanci kmene Xhosa, z nějž pochází Nelson Mandela. Její existenci potvrzují především politické špílce.

Y - Yebo - Neříkejte "Yes" (ano), říkejte "Yebo".

Z - Zamalek. Silné pivo oblíbené v černošských čtvrtích. Zamalek vydestiloval z oslavného tanečku z 90. let minulého století, který vznikl po střetu mezi egyptským mužstvem Zamalek a sowetským gigantem Kaiser Chiefs. Lidové legendy praví, že Zamalek nezpůsobuje kocovinu. S ohledem na to, že se prodává v lahvích s obsahem 750 ml, je to nepravděpodobné.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ