Maročané se přou o prodej <span>alkoholu muslimům</span>

Zahraničí
15. 2. 2010 10:14
Z nabídky marockých vín.
Z nabídky marockých vín.

Z nabídky marockých vín.V Maroku doutná spor týkající se citlivé otázky, totiž prodeje alkoholu marockým muslimům, který je přes zákaz stanovený zákonem každodenně porušován. "Zákon, který Maročanům zakazuje nákup a konzumaci alkoholu, musí být zrušen, protože to vyžaduje osobní svoboda," prohlásila Chadídža Rúisíová.

Tato žena je předsedkyně nenáboženského sdružení Dům moudrosti, které se zabývá sociálními otázkami.

Spory se rozhořely poté, co sdružení 8. prosince zveřejnilo prohlášení, ve kterém požadovalo zrušení zákazu prodeje a konzumace alkoholu Maročanům, píše agentura AFP. "Zákon, podle kterého může být alkohol prodáván pouze cizincům, je v rozporu s ústavou, která uznává základní svobody jednotlivce," upozornilo prohlášení.

Loni v květnu ale část obyvatel v hlavním městě Rabatu pod vedením opoziční parlamentní Strany spravedlnosti a rozvoje (PJD) protestovala proti prodeji alkoholu před nedávno postaveným obchodním centrem. V prosinci téhož roku duchovní Ahmad Rajsuni, který má blízko ke straně PJD, vydal fatvu, v níž Maročany vyzval k bojkotu všech supermarketů, které zavádějí alkohol na trh.

Další odpůrce změny Saadaddín Usmání, bývalý generální tajemník a vedoucí člen PJD, zdůrazňuje: "Je tu jasný zákon, který Maročanům zakazuje konzumaci alkoholu. Musí být respektován."

"Tento zákon s ohledem na Maročany vypracovali Francouzi za protektorátu. Nedá se proto očekávat jeho zrušení," řekl.

Zákon v Maroku zakazuje muslimům pít alkohol, pěstovat víno ale smí.Zákaz prodeje alkoholu Maročanům ve skutečnosti pochází z královského dekretu z července 1967, jehož článek 28 uvádí, že "žádný provozovatel nesmí... prodávat nebo zdarma nabízet alkohol marockým muslimům". V praxi ale supermarkety o žádnou výjimku pro prodej alkoholu muslimům nežádají a bary v několika velkých marockých městech jsou jen tak tak diskrétní.

Kdo zákon poruší, riskuje až půlroční vězení a pokutu 150 až 500 dirhamů (zhruba 14 až 45 eur). 

Rúisíová, sestra levicového bojovníka, který zmizel v 60. letech, je členkou parlamentní opoziční Strany autentičnosti a modernosti (PAM). Jedním z jejích zakladatelů je Alí Fuád Himma, blízký spolupracovník krále Muhammada VI.

Pro politologa Muhammada Darifa je komuniké Domu moudrosti "nekoherentní, protože strana, do které patří Chadídža Rúisíová, obhajuje záměr krále, knížete věřících".

"V říjnu 2003, kdy král předložil parlamentu reformu postavení ženy ve společnosti, prohlásil, že nemůže 'povolit, co zakazuje (islámské) náboženství'," zdůraznil Darif.

Dalším marockým paradoxem je domácí produkce vína. Království ho nyní ročně produkuje zhruba 300 až 400 tisíc hektolitrů, přičemž více než polovina této produkce je velmi dobré kvality. Maroko má 12 tisíc hektarů vinic a práce na nich pomáhá snižovat domácí nezaměstnanost (roku 2007 činila zhruba devět procent). Vinařství zaměstnává deset tisíc lidí. Zároveň ale drtivá většina jeho produkce (asi 80 procent) se prodá na marockém trhu.

Foto: Profimedia

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ