Mubarakovi spojenci padli. Odklidí prezidenta na léčení?

Zahraničí
5. 2. 2011 18:22
Egyptský prezident Husní Mubarak.
Egyptský prezident Husní Mubarak.

Vedení mocné egyptské vládní Národní demokratické strany, kterou vede prezident Husní Mubarak, odstoupilo ze svých funkcí. Prezident však podle televize Al-Arabíja v jejím čele jako předseda zůstává.

Stranické změny přicházejí v době, kdy již druhý týden demonstranti v ulicích egyptských měst požadují odstoupení prezidenta z čela země. Tyto změny označily Spojené státy za cestu správným směrem. Vyzdvihly odchod Mubarakova syna Gamála z čela vlivného politického výboru vládní strany. "Je to pozitivní etapa k potřebné politické změně. Očekáváme další gesta," řekl mluvčí amerického prezidenta Tommy Vietor.

Vyslanec prezidenta Obamy pro Egypt Frank Wisner zároveň zdůraznil, že prezident Mubarak zatím nemá odstupovat z čela státu. "Potřebujeme dosáhnout národního konsensu ohledně předběžných podmínek pro další krok vpřed. Prezident musí zůstat v úřadě, aby řídil tyto změny," vysvětlil vyslanec Wisner na bezpečnostní konferenci v Mnichově.

Novými tvářemi vedení strany jsou prý představitelé jejího liberálního křídla. Novým generálním tajemníkem strany, jejímž nejvyšším funkcionářem je předseda, se stal Husam Badráví.

V tisku se objevily také spekulace o připravovaném "odstavení" Mubaraka do ciziny, pravděpodobně do Německa na pravidelné léčení. To by mohlo posloužit na jako "elegantní" řešení nepokojů v Egyptě, kde demonstranti v ulicích největších měst už druhý týden požadují odstoupení prezidenta z čela země. Husní Mubarak dosavadní výzvy k rezignaci odmítl. Tento týden však slíbil, že po třiceti letech u moci už nebude v podzimních volbách hlavy státu usilovat o další mandát.

Situace v egyptské metropoli Káhiře se v sobotu zklidnila, ale na jejím hlavním náměstí jsou stále demonstranti požadující odstoupení prezidenta Mubaraka.

Egypt také rozhodně popřel zprávu americké stanice Fox News, která oznámila, že viceprezident Umar Sulajmán vyvázl z pokusu o atentát.

V neděli se mají po týdnu znovu otevřít banky, avšak burza, která měla začít znovu pracovat v pondělí, zůstane zavřená.

Vláda chce zahájit dialog s opozicí. Zástupce největší opoziční strany Muslimské bratrstvo prohlásil, že jeho organizace se drží při protestech stranou, protože nechce, aby byla revoluce vydávána za islámskou.

Miliardové ztráty

Momentka z káhirských ulic.Na severu země neznámí útočníci zapálili jeden kostel. V sobotu ráno vzbudil znepokojení také incident na plynovodu, kterým je dopravován egyptský plyn do Jordánska. Po silném výbuchu následoval požár, který se po několika hodinách podařilo zvládnout.

Zástupce plynařské společnosti řekl, že příčinou výbuchu byl únik plynu, předtím se ale hovořilo o útoku - pravděpodobně severoegyptských beduínů. Egypt pak uzavřel plynový terminál, ze něhož je plyn dodáván nejen do Jordánska, ale i do Izraele. 

Egyptská ekonomika přišla od začátku protestů, tedy od 25. ledna, v přepočtu o 62 miliard korun, a to především odjezdem turistů. Domů se vracejí i Češi, i když v turistických střediscích prý je klid. ČR o víkendu vysílá do Egypta šest charterových letů. Prvním z nich se v sobotu vrátilo 150 lidí, v Egyptě jich je ještě téměř 700.

 

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , ČTK

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ