Mursí v egyptském parlamentu varoval před nepokoji

Zahraničí
29. 12. 2012 17:35
Egyptský islamistický prezident Muhammad Mursí.
Egyptský islamistický prezident Muhammad Mursí.

Jakékoliv nepokoje a neshody politických stran uškodí ekonomické obnově Egypta. Egyptský islamistický prezident Muhammad Mursí to prohlásil v projevu v horní komoře parlamentu, Poradní radě (Šúrá), která je do voleb dočasně zákonodárným sborem v zemi. Opozici vzkázal, ať spolupracuje s jeho vládou. Podle agentury Reuters se vyjádřil i k situaci v Sýrii. Prohlásil, že Káhira podporuje syrskou revoluci a režim syrského prezidenta Bašára Asada v budoucnosti Sýrie nemá místo.

Poslední měsíc byl v Egyptě zvlášť neklidný, opozice protestovala proti nové ústavě a islamisté zase pořádali mítinky na její podporu. Nový základní zákon byl nakonec přijat v referendu s nízkou účastí. Ústava připravená islamisty nezaručuje podle opozice dostatečná práva ženám a chybí v ní prý záruky týkající se svobody projevu nebo vyznání.

Mursí, který byl do funkce hlavy státu zvolen v červnu, v Poradní radě hovořil poprvé. Poznamenal, že po nepokojích, které poznamenaly skoro dvouleté období od pádu jeho předchůdce Husního Mubaraka, je čas, aby se země vrátila k "výrobě, práci a odpovědnosti". Všechny strany podle agentury AP vyzval, aby si "uvědomily, co je nutné právě teď", aby pracovaly pouze "v rámci vyspělé demokracie a vyhnuly se násilí".

Prezident rovněž zdůraznil, že egyptská ekonomika, zasažená loňskými bouřlivými demonstracemi, posiluje. Ve třetím čtvrtletí letošního roku podle něj rostla o 2,6 procenta v meziročním srovnání.

K situaci v Sýrii, kde 21 měsíců trvá povstání proti režimu prezidenta Asada, Mursí podle Reuters uvedl, že prioritou Egypta je zastavit krveprolévání a pracovat s "arabskou, regionální a mezinárodní podporou" a konsensem na politickém řešení, které Syřanům umožní nahradit současný režim zvolenými lídry.

Islamisty ovládaná Šúrá, která má obvykle jen omezené pravomoci, v souladu s novou ústavou funguje jako zákonodárný orgán. Dolní komoru v létě ústavní soud rozpustil s odůvodněním, že byla zvolena neústavně. Nové parlamentní volby by se měly uskutečnit do několika měsíců.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ