Na východě Libye udeřili atentátníci. Desítky mrtvých

Zahraničí
20. 2. 2015 14:40
Atentáty v Libyi byly zřejmě reakcí na nálety egyptského letectva na město Darná (následky na snímku).
Atentáty v Libyi byly zřejmě reakcí na nálety egyptského letectva na město Darná (následky na snímku).

Při atentátech na východě Libye přišlo o život přinejmenším 45 lidí a dalších asi 70 bylo zraněno.K útokům se už přihlásila místní odnož organizace Islámský stát (IS). Předseda libyjského parlamentu Akila Sálih Ísá ohlásil sedmidenní smutek za mrtvé.

Podle prvních zpráv šlo o sebevražednou akci, při níž byly použity tři automobily. Dějištěm útoku je Al-Kubba ležící mezi městy Darná a Bajdá. Atentátníci zaútočili na tamní benzinovou pumpu, policejní velitelství a radnici.

Ve východní Libyi působí kromě místních milic také radikálové hlásící se k organizaci Islámský stát. Právě na jejich pozice a objekty mířila v pondělí egyptská letadla, která Káhira vyslala v odvetě za zavraždění egyptských koptů.

V Libyi pracují statisíce Egypťanů a egyptská vláda dnes zahájila jejich evakuaci. Prvních 180 Egypťanů už je prý v Tunisku a domů by měli odletět z letiště na ostrově Džerba.

Podle Ísy byly zřejmě dnešní atentáty reakcí na egyptské bombardování pozice IS v Darně. "Domnívám se, že tato operace byla odvetou za to, co se stalo v Darně," řekl.

Mezinárodně uznávaný libyjský parlament sídlí stejně jako libyjská vláda ve východolibyjském Tobrúku, protože původní parlament a kabinet odmítly po loňských volbách odstoupit a sídlo mají v Tripolisu.

NE společné vládě

Zástupci parlamentu v Tobrúku dnes odmítli návrh "západních kruhů" a Organizace spojených národů, aby s rivaly ovládajícími Tripolis a západní část země vytvořili vládu národní jednoty, která by se pustila do boje proti IS.

Také vláda v Tripolisu mezitím odmítla pokračovat v jednáních s mezinárodně uznávaným vedením země zprostředkovaných OSN, které měly podle médií v neděli pokračovat v Maroku. Vyjednávat prý nebude, dokud mezinárodní organizace "nepožene egyptský režim k zodpovědnosti" za údajné nálety na civilisty v Darně. Za nedělní popravou koptů prý nestáli islamisté, jak tvrdí západní média, ale síly loajální bývalému režimu Muammara Kaddáfího, který padl v roce 2011.

Odhaduje se, že IS má v Libyi k dispozici až 800 lidí, kteří tam také dostávají výcvik. Organizace tento týden pohrozila, že se Libye stane výchozím bodem pro útoky v jižní Evropě, kam prý Islámský stát vyšle své bojovníky na lodích s imigranty. Některé země začaly hovořit o možné intervenci a IS na to zareagoval hrozbou zejména Itálii. "Jestli pošlete do Libye armádu, pak my vám pošleme 500 tisíc imigrantů," napsal o údajné hrozbě italský list Il Messagero. IS prý je odhodlán použít imigranty jako "psychologickou zbraň" proti Evropě a vyvolat tak chaos ve Středomoří.

Itálie se už tak potýká se stovkami uprchlíků, kteří směřují ze severní Afriky k jejím břehům. Od minulého pátku musela pobřežní stráž na moři zachraňovat až 4000 lidí, což překonává údaj za celý loňský únor.

Autor: AP, ČTK Foto: , ČTK/ABACA/AA

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ