Násilí v Dárfúru musí skončit, Súdánu hrozí sankce

Zahraničí
18. 4. 2007 19:34
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Situace v súdánském DárfúruAmerický prezident George Bush ve středu pohrozil Súdánu zpřísněním ekonomických sankcí a uvalením nových omezení, pokud Chartúm nepodnikne konkrétní kroky k zastavení krveprolití v provincii Dárfúr. K šéfovi Bílého domu se připojil britský premiér Tony Blair, který označil současnou situaci v západosúdánském regionu za neúnosnou. Ve čtvrtek proto jeho země spolu se Spojenými státy iniciuje na půdě Rady bezpečnosti OSN jednání o nové rezoluci proti Súdánu.

Bush v projevu v Americkém muzeu holocaustu podle agentury Reuters uvedl, že súdánský prezident Umar Baším má "poslední šanci kladně reagovat na snahy generálního tajemníka OSN (Pan Ki-muna) a vyjít vstříc požadavkům mezinárodního společenství" ukončit etnický konflikt. Při něm za poslední více než tři roky zemřelo na 200.000 lidí a dalších 2,5 milionu obyvatel provincie násilnosti vyhnaly do uprchlických táborů.

Podle Bushe se Chartúm novým sankcím vyhne pouze tehdy, pokud bude souhlasit s rozmístěním mírových sil OSN a Africké unie v krizové oblasti. Súdánská vláda také musí přestat podporovat arabské milice, které terorizují civilní obyvatelstvo Dárfúru, a do země musí být vpuštěni zahraniční humanitární pracovníci. Americký prezident se zároveň zmínil o možnosti vyhlášení bezletové zóny nad Dárfúrem, která by měla zamezit vládním silám v bombardování separatistické provincie.

"Pokud prezident Bašír nesplní své závazky, Spojené státy začnou jednat," varoval Bush. Podle agentury AP měl na mysli vedle zpřísnění stávajících amerických ekonomických sankcí vůči Súdánu také vyloučení určitých společností z působení na americkém trhu, uvalení cílených sankcí na osoby zodpovědné za pokračující násilnosti a zavedení nových omezení vůči súdánské vládě.

"To, co se děje v Súdánu, je neakceptovatelné, děsivé a skandální," prohlásil dnes v Londýně britský premiér Tony Blair. "Zítra (ve čtvrtek) zahájí Spojené státy a Británie diskuse se svými partnery v Radě bezpečnosti OSN ohledně nových sankcí," citovala ministerského předsedu agentura Reuters. Dokument by podle Blaira měl obsahovat sankce namířené proti jednotlivým osobám zodpovědných na násilí a povolovat monitorovací lety nad provincií.

Řešení situace v Dárfúru mělo být hlavním bodem dnešní schůzky náměstka americké ministryně zahraničí Johna Negroponteho s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím v Tripolisu. Kaddáfí však podle amerických zdrojů odmítl setkání s druhým mužem americké diplomacie. Negroponte, který je na cestě po afrických státech a dnes by měl přiletět do Mauritánie, se proto sešel s níže postavenými libyjskými vládními úředníky. Obsah rozhovoru americký mluvčí Sean McCormack nespecifikoval; na programu náměstkovy návštěvy Tripolisu byla podle AP mimo jiné i žádost o propuštění pěti bulharských zdravotních sester a palestinského lékaře, které libyjský tribunál loni odsoudil k trestu smrti za údajné úmyslné nakažení více než čtyř stovek libyjských dětí virem HIV.

Foto: www.globefordarfur.org

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Pohřeb papeže je riziko: Stíhačky, bojové lodě, drony, odstřelovači a policisté

Zahraničí
25. 4. 2025
ilustrační foto

Kim vraždí i z Ruska. Na Kyjev dopadla balistická raketa dodaná z KLDR

Zahraničí
25. 4. 2025
ilustrační foto

Trump dal milost ženě, co ukradla sbírku za mrtvé policisty. Koupila si plastiku

Zahraničí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ