NATO <span>zachránilo před piráty</span> pět obchodních lodí

Zahraničí
3. 12. 2008 10:34
Italská loď doprovází jednu z lodí vezoucích humanitární pomoc.
Italská loď doprovází jednu z lodí vezoucích humanitární pomoc.

Italská loď doprovází jednu z lodí vezoucích humanitární pomoc.Válečná loď NATO zabránila v úterý v Adenském zálivu více než desítce pirátských plavidel zajmout pět obchodních lodí. Italský torpédoborec, který zachytil nouzový signál, zaujal pozici mezi obchodními loděmi a skupinu pirátských rychlých člunů. Posádky napadených lodí použily k vytlačení útočníků vodní děla.

Italská loď Luigi Durand de la Penne použila při operaci také svůj vrtulník.

"Byl to pravděpodobně největší koordinovaný útok, který jsme viděli," řekl mluvčí NATO v Bruselu. Vysvětlil, že piráti použili nejméně dvanáct rychlých člunů, ale mohlo jich být až dvacet.

Italský torpédoborec se rozhodl nepronásledovat útočníky, protože musel chránit značný počet lodí.

NATO vyslalo koncem října čtyři lodě - britskou, řeckou, italskou a tureckou - aby hlídkovaly u somálských břehů. Cílem je bránit útokům pirátů na obchodní i soukromé lodě u somálských břehů. Dvě z nich mají chránit konvoje s humanitární pomoci OSN, které směřují do této země trpící hladem a zmítající se v anarchii.

ČTĚTE TAKÉ: Somálští piráti propustí za výkupné loď s nákladem tanků
                        Obětem pirátů pomáhá nenápadná kancelář v Malajsii

 SOMÁLSKÉ VODY

Podle Mezinárodního úřadu pro námořní dopravu jsou vody u Somálska, které už více než dvě desítky let sužuje občanská válka, násilnosti a chaos, nejnebezpečnější na světě. Piráti zde letos unesli už několik desítek lodí a získali až desítky milionů dolarů ve výkupném.   

Tato oblast je zároveň jednou z nejhustších sítí obchodních tras na světě, kudy ročně propluje kolem 50 tisíc plavidel.

Mise Severoatlantické aliance, která je první v jejích dějinách v boji proti pirátství, má být nahrazena v polovině prosince operací Evropské unie.

Rada bezpečnosti OSN v úterý prodloužila o další rok platnost souhlasu, jímž umožňuje plavidlům třetích zemí narušit po předcházejícím upozornění územní vody Somálska. Opatření, které nevylučuje ani použití "nezbytných prostředků", má za cíl skoncovat s útoky somálských pirátů proti cizím lodím a zabránit ozbrojeným loupežím na moři.

Piráti propustili jemenskou loď

V noci na středu propustili somálští piráti jemenské nákladní plavidlo, které unesli minulý týden, aniž jim bylo zaplaceno výkupné. Oznámila to agentura Reuters s tím, že propuštění lodi je výsledkem úspěšných jednání mezi regionálními úřady a místními klanovými vůdci a piráty.

Grafika."Jemenská loď byla propuštěna minulou noc po dlouhých diskusích mezi puntlandskými úřady, náčelníky a piráty," prohlásil státní ministr vlády autonomního regionu Puntland Ali Abdi Aware.

"Loď již odplula ze somálského přístavu Eyl a míří do Jemenu. Posádka je v pořádku a žádné výkupné placeno nebylo," zdůraznil ministr. Posádku lodi, která veze náklad pro jemenský ostrov Sokotra, tvoří sedm mužů. Piráti ji zadržovali osm dní.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Rusko provedlo rozsáhlý dronový útok na Oděsu, hlásí ukrajinské úřady

Zahraničí
22. 4. 2025

Viceprezident USA Vance přicestoval na návštěvu Indie, setkal se s premiérem

Zahraničí
22. 4. 2025

Papež František zemřel na mrtvici a následné selhání srdce

Zahraničí
Aktualizováno: 21. 4. 2025 23:25

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ