Němci a Číňané stavějí mešitu s nejvyšším minaretem světa

Zahraničí
14. 2. 2014 06:56
Největší mešita Alžírska bude zářit do dáli.
Největší mešita Alžírska bude zářit do dáli.

Třetí největší mešitu na světě, která bude mít mezi muslimskými svatostánky nejvyšší minaret, stavějí v Alžírsku "nevěřící psi". Je totiž dílem německých architektů a stavějí ji hlavně Číňané. Stavba je nyní zhruba v polovině.

Až bude projekt dokončen, hovoří se o druhé půli příštího roku, bude se minaret mešity východně od centra Alžíru tyčit do výše 265 metrů. Nejvyšší kostelní věž křesťanského světa na katedrále v Ulmu je ve srovnání s Alžírem vpravdě prcek. Má pouhých 161,5 metru.

Projekt mamutí mešity svěřili Alžířané německým architektům a expertům ze společnosti KSP Jürgen Engel a z kanceláře Krebs und Kiefer International. Třebaže se zprvu hovořilo o tom, že stavba dá práci až 17 tisícům domácích dělníků a inženýrů, realizují ji především dovezení Číňané.

Pod hlavní kupolí.

Největší alžírská mešita má denně přilákat až 120 tisíc věřících, v tomto ohledu ji předčí muslimské svatostánky v Mekce a Medíně. Celková plocha komplexu činí 400 tisíc metrů čtverečních. Pod kupolí s průměrem větším než 50 metrů a v modlitebním sále se bude moci shromáždit až 40 tisíc lidí.

K tomu je nutné připočíst muzeum s výzkumným centrem islámu, kulturní centrum, konferenční prostory, knihovnu, vysokou teologickou školu, apartmány a další infrastrukturní stavby včetně parkoviště.

Atria mešity, kde se lze i modlit.

Nejmarkantnější částí komplexu, jehož stavbu zadal alžírský stát, bude už zmíněná mešita vysoká 265 metrů. Její skleněný vrchol, který bude v noci zářit, bude přístupný jako rozhledna veřejnosti. Stavba se stane jasnou dominantou hlavního města země, jakýmsi majákem islámu.

Odvážná věž má odolávat vnějším vlivům - počasí i zemětřesení. Zdejší tradiční techniku fasády, kterou nelze na nové mešitě použít, mají imitovat moderní dekorativní elementy navržené Němci. Jejich základem je litý vláknobeton, lehký a současně povrchově robustní materiál. V areálu pokryje celkem 15 160 metrů čtverečních plochy.

Ze Spolkové republiky jsou i další důležité součásti stavby. Například betonárka Europoles z Horní Falce vyrobila přes šest stovek osmistěnných podpěr, z nichž největší mají průměr 1,62 metru a výšku 36 metrů. Jsou určeny pro modlitební sál.

Celkový pohled na areál budoucí třetí největší mešity světa.

Francouzské firmy vyšly při stavbě mešity zkrátka. Jejich zájem byl přitom značný, i proto, že Francii pojí jako bývalou koloniální mocnost s Alžírskem četné vazby. Jde o kulturu i jazyk. Na straně druhé Alžírsko, rozlohou druhá největší země Afriky, usiluje o zahraničně-politické uznání jako samostatná a vlivná mocnost v regionu.

Projekt mešity by měl se vším všudy přijít podle různých údajů na v přepočtu 60 miliard až 200 miliard korun. Alžírsko tyto peníze má, hlavně díky ropě. I tak se ale v zemi ozývá kritika, že by tyto peníze šlo využít smysluplněji. Petice proti stavbě se ale nesetkaly s velkou podporou, podepsaly je jen stovky lidí.

Velká mešita šajcha Zajda bin Sultána Nahajána v Abú Zabí, postavená před pěti lety.

Sotva kdo pochybuje o tom, že třetí největší mešita na světě je "pomníčkem" alžírského prezidenta Abdalazíze Bútaflíky. Sedmašedesátiletý politik sedí v křesle hlavy státu od roku 1999. Nedávno slíbil, že příští rok už na svůj úřad kandidovat nehodlá. Snad se nemocný prezident dokončení mešity stavěné k jeho věčné slávě dožije.

Autor: - pp -Foto: ČTK/AP , KSP Jürgen Engel

Další čtení

Trump: Rubio dočasně nahradí Waltze na postu poradce pro národní bezpečnost

Zahraničí
1. 5. 2025

Úřadující jihokorejský prezident rezignoval, aby se mohl zúčastnit voleb

Zahraničí
1. 5. 2025
ilustrační foto

Apple podle soudkyně úmyslně porušil nařízení o platbách v App Store

Zahraničí
1. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ