Bezpečnostní síly ve státě Borno na severovýchodě Nigérie dnes při zákroku proti radikální islámské sektě, která vyprovokovala střety, při nichž zemřely stovky lidí, osvobodily desítky žen a dětí. Vojáci v tancích a obrněných transportérech obklíčili a ostřelovali části komplexu Mohameda Yusufa, který je vůdcem sekty Boko Haram.
Při zásahu ve městě Maiduguri, kterému padlo za oběť několik budov včetně malé mešity, se podařilo osvobodit asi 95 žen a dětí, které sekta zadržovala. Některé z nich prý radikální islamisté drželi šest dní, během nichž se rukojmí živili jen vodou a datlemi.
Bezpečnostní síly zatkly přes 100 lidí, Yusufa se zatím dopadnout nepodařilo, pátrání ale pokračuje. "Vojáci a policie prohledávají celé město Maiduguri dům od domu a pátrají po příslušnících Boko Haram," sdělil místní obyvatel Adamu Yari.
K dalším bojům došlo dnes i ve státě Yobe, kde si vyžádaly nejméně 43 obětí. Ve státě Kano policie zatkla 53 podezřelých ze členství v sektě.
Nepokoje, které zasáhly celkem čtyři nigerijské státy na severu a severovýchodě země, si od neděle podle Reuters vyžádaly více než 180 životů, převážně islamistů. Podle různých zdrojů jeuuž obětí mezi 300 až 600. Kolem čtyř tisíc lidí muselo opustit své domovy.
Nigerijský prezident Umaru Yar'Adua nařídil bezpečnostním sílám, aby použily všech dostupných prostředků, a varoval, že vůdce sekty chce vyhlásit svatou válku.
ČTĚTE TAKÉ: Stovky mrtvých v Nigérii. Islamisté bojují o šaríu
Násilí propuklo, když bylo v neděli ve státě Bauchi zajato několik členů Boko Haram. Příslušníci organizace, která se staví proti západnímu způsobu vzdělávání a požaduje rozšíření islámského práva, od té doby zapálili několik kostelů, policejních stanic a vládních budov. Násilnosti se ze státu Bauchi rozšířily i do států Yoko, Kana a Borno.
Nigérii, africký stát s největším počtem občanů, obývá téměř stejně početná komunita křesťanů a muslimů. Mezi křesťany na jihu žije také značný počet animistů.
V zemi žije, převážně v míru, více než 200 etnických skupin. Ke střetům dochází občas především z náboženských důvodů.
V poslední době nejtragičtější konflikt muslimů a křesťanů zaznamenalo město Jos v centrální části země. Po sporných volbách tam loni v listopadu propukly dvoudenní boje mezi gangy, které si vyžádaly až 700 životů.
Foto: ČTK/AP, Reuters a Profimedia