Nejlidnatější stát Afriky
Nigérie volí: zájem voličů, technické potíže i násilí a smrt
28.03.2015 17:40
Miliony voličů se zatím dostavily k sobotním parlamentním a prezidentským volbám v Nigérii, která je nejlidnatější zemí a největší ekonomikou Afriky. Za favorita je považován nynější prezident Goodluck Jonathan, opoziční kandidát a někdejší vůdce vojenské junty Muhammadu Buhari jej ale může porazit. Volby provází násilnosti, které mají zatím nejméně 30 obětí.
Hlasování poznamenaly rovněž technické obtíže, za kterými stojí i nové doklady s biometrickými údaji. Na některých místech bylo hlasování přerušeno a pokračovat bude v neděli, oznámila volební komise.
Odevzdat svůj hlas může takřka 60 milionů oprávněných voličů. Vlastní hlasování začalo ve 13:30 po dopolední registraci voličů, kterou provázela přísná bezpečnostní opatření. Důvodem jsou obavy z násilností mezi tábory příznivců Jonathana a Buhariho, a také obavy z útoků radikálních islámských milic Boko Haram. Radikálové mají demokracii za zkaženou západní ideu a vyhrožovali, že volby naruší.
Agentura DPA s odvoláním na místní činitele uvedla, že na severovýchodě nigerijského státu Borno při sobotním útoku radikálů z Boko Haram zahynulo nejméně 23 lidí. Ve státě Gombe rovněž na severovýchodě země zabili islamisté při několika útocích na hlasovací místnosti nejméně sedm lidí..
Násilnosti provázely i předvolební kampaň. Zahynuly při nich desítky lidí. Zhruba tisíc mrtvých si vyžádaly nepokoje, které propukly po Buhariově prohře s Jonathanem ve volbách v roce 2011. Oba kandidáti nyní vyzvali k pokojnému hlasování.
To by mělo trvat do pozdního večera - až do chvíle, dokud neodvolí poslední zájemce. V místnostech, kde bylo hlasování přerušeno kvůli technickým problémům, bude hlasovací proces pokračovat v neděli, oznámila odpoledne volební komise.
S problémy technického rázu se v sobotu potýkal i prezident Jonathan, jehož identitu se opakovaně nepodařilo ověřit pomocí dokladů s biometrickými údaji. Po asi 50 minutách neúspěšných pokusů volební místnost opustil. Když se později vrátil, tak jeho voličskou kartu čtečka již správně identifikovala. Podle reportéra BBC však musel být registrován ručně.
S podobnými problémy se setkala řada lidí, výjimkou tak není ani několikahodinové čekání
ve frontách. V největším městě severu Nigérie Kano čekaly na příjezd volebních komisařů a volebního materiálu tisíce lidí. Jonathan vyzval voliče k trpělivosti.
O prezidentský úřad v zemi se 170 miliony obyvatel se uchází 14 kandidátů, šanci podle průzkumů mají ale jen Jonathan a Buhari. Jonathan kandiduje za Lidovou demokratickou stranu, která dosud vyhrála všechny volby od přechodu země k demokracii v roce 1999. Buhari stojí v čele opoziční koalice Všepokrokový kongres.
Pro zvolení prezidenta v prvním kole je nutné získat více než 50 procent všech hlasů a zároveň nejméně 25 procent hlasů ve dvou třetinách z 36 nigerijských států. Vedle hlavy země vybírají Nigerijci také 109 členů Senátu a 360 poslanců Národního shromáždění.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.