V nigerijském katolickém kostele, kde na Boží hod vánoční při teroristickém útoku zahynulo 35 lidí, se před pondělní mší ženy snažily vyčistit skvrny od krve. Před kostelem svaté Terezy v Madalle se mezi troskami zničených a spálených aut podle agentury AP shromáždil dav lidí rozzuřených útokem, k němuž se přihlásila radikální islámská sekta, i svíraných strachem, že teroristé zaútočí na další kostely. Útok odsoudili mezi jinými papež nebo generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který vyzval k ukončení násilí v Nigérii.
Kněz Christopher Jataudarde dnes AP řekl, že útok se odehrál v době, kdy část lidí z přeplněného kostela už odešla. I tak si výbuch vyžádal 35 obětí a na pět desítek zraněných. V chaosu, který nastal po explozi, ho prý naléhavě volal smrtelně zraněný muž držící se za roztrhané břicho. "Otče, modlete se za mě, já nepřežiju," řekl mu.
Zranění zaplnili betonovou podlahu nedaleké vládní nemocnice, někteří křičeli v kalužích vlastní krve. Kromě Madally vybuchla bomba i ve městě Jos a sebevražedný útočník v automobilu se zaměřil také na armádní cíl na severovýchodě země. Celkem si útoky vyžádaly nejméně 39 mrtvých.
K útokům se přihlásila islámská radikální skupina Boko Haram. V prohlášení poskytnutém listu The Daily Trust uvedla: "Nebude tu nikdy mír, dokud naše požadavky nebudou splněny. Chceme, aby všichni naši věznění bratři byli propuštěni, aby byl plně zaveden systém (islámského práva) šaría a chceme, aby byla zrušena demokracie a ústava."
Papež Benedikt XVI. atentát odsoudil jako nesmyslné gesto a násilí, které přináší pouze bolest, zkázu a smrt. Pomodlil se také za to, aby Bůh "zastavil ruce násilníků".
Nigérie je multietnický stát s více než 160 miliony obyvatel. Boko Haram, což v místním jazyce hausa znamená "západní vzdělání je svatokrádež", provádí čím dál tím sofistikovanější a krvavější útoky v rámci své kampaně na zavedení islámského práva v zemi. Jen v letošním roce je podle dostupných údajů odpovědná za nejméně 504 zabitých lidí.