Hrubé porušování lidských práv ve Středoafrické republice od roku 2003 se v některých případech rovná válečným zločinům. Násilnosti, které se v zemi odehrály, zahrnují například vyvražďování, skupinová znásilňování a vypalování celých vesnic. S odkazem na úterní zveřejněnou zprávu OSN o tom informovala agentura AP.
Zpráva přichází ve chvíli, kdy řada organizací na ochranu lidských práv vyjadřuje obavy nad tím, že současná eskalace násilí mezi povstaleckými skupinami ve Středoafrické republice může opět vyústit v krveprolití, jež si v letech 2013 až 2015 vyžádalo tisíce životů.
Násilí ve Středoafrické republice vypuklo, když muslimská povstalecká skupina Séléka dobyla v roce 2013 hlavní město Bangui a přinutila někdejšího prezidenta Françoise Bozizého uprchnout. Asi půl milionu lidí bylo vysídleno a další uprchli do sousedních zemí.
Na přelomu roku 2015 a 2016 se ve Středoafrické republice nakonec s pomocí OSN uskutečnily úspěšné prezidentské volby, násilí ale v částech země pokračuje.
Pokles násilí je přičítán tomu, že komunity společně nežijí - muslimové v mnoha vesnicích kvůli násilí uprchli a už se nikdy nevrátili.
Pracovníci OSN zdokumentovali přes 600 případů hrubého porušování lidských práv ze strany obou znepřátelených povstaleckých skupin ve Středoafrické republice spáchaných během v letech 2003 až 2015 a žádají místní úřady, aby incidenty vyšetřily.
Cílem zprávy je vyzvat úřady k vykonání spravedlnosti. Nicméně pravděpodobnost, že se situace v nejbližší době radikálně zlepší, podle OSN není vysoká. Ozbrojené skupiny mají moc nad více než polovinou země a v mnoha provinciích soudy kvůli bezpečnostním rizikům chybějí.