Parlament zvolil Cyrila Ramaphosu prezidentem

Zahraničí
22. 5. 2019 18:30
Cyril Ramaphosa.
Cyril Ramaphosa.

Jihoafrický parlament zvolil Cyrila Ramaphosu prezidentem, informovala agentura Reuters. Do funkce bude uveden v sobotu. Ramaphosa dovedl svou stranu Africký národní kongres (ANC) k vítězství v parlamentních volbách, které se konaly 8. května. Strana získala pohodlnou většinu, zisk 58 procent hlasů byl ovšem nejnižší, který zaznamenala od konce apartheidu v roce 1994.

Podle Reuters výsledek voleb odráží nespokojenost veřejnosti s rasovou nerovností v zemi a s korupčními skandály, které ANC dlouhodobě otřásají.

V souvislosti s korupční aférou odložil výkon svého poslaneckého mandátu viceprezident ANC David Mabuza, který čelí obvinění jedné ze stranických komisí, že poškodil jméno strany. ANC trvá na tom, aby politici, kteří jsou trestně stíháni, odstoupili z veřejných funkcí. Mabuza obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá a než usedne do poslaneckého křesla, chce se před komisí obhájit.

Ramaphosa v předvolební kampani slíbil, že se vypořádá s korupcí, zreformuje státní podniky a oživí ekonomiku. Podle agentury AP však musí při boji proti korupčním praktikám uvnitř ANC postupovat opatrně, aby proti sobě nepoštval případné spojence ve střetnutí se znepřáteleným křídlem strany.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Ben Curtis

Další čtení

Nová výstava Holokaust - Co Němci věděli? v dokumentačním centru Topografie teroru, Berlín

Tři sta exponátů, jedna otázka: Nesou běžní Němci spoluzodpovědnost za holokaust?

Zahraničí
11. 4. 2026
ilustrační foto

Francouzi loni kvůli horkému počasí zkonzumovali rekordní množství zmrzliny

Zahraničí
11. 4. 2026
Budova maďarského parlamentu, Budapešť

Experti: Důvěra v Maďarsko v rámci EU je na bodu mrazu

Zahraničí
11. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ