Pomalá eroze Tsvangiraje, odpůrce Mugabeho a miláčka Západu

Zahraničí
28. 4. 2014 16:50
Morgan Tsvangirai.
Morgan Tsvangirai.

 Rebelující členové zimbabwského opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) vyloučili ze strany jejího předsedu a do nedávna také premiéra země Morgana Tsvangiraie. V hnutí existují vnitřní boje o moc od prohraných voleb v roce 2013.

Rebelové vydali prohlášení o vyloučení předsedy a několika dalších vysoce postavených členů po sobotním setkání v metropoli Harare. Kromě "významných pochybení ve vedení" dávají Tsvangiraiovi za vinu hluboký rozkol ve straně i několik volebních porážek v posledních letech.

Tsvangirai si podle prohlášení uzurpoval veškerou moc ve straně a podkopal její demokratické základy. Jakákoli vnitrostranická opozice byla prý násilně potlačena. Generální tajemník strany Tendai Biti, který novinářům představil výsledky nedělního jednání, označil Tsvangiraie a jeho nejbližší za "fašistickou kliku".

Mluvčí strany Douglas Mwonzora však dnes prohlásil, že Tsvangirai nadále zůstává legitimním předsedou hnutí. "Vedení strany nemůže svrhnout skupinka zoufalců hladových po moci, menšina, která nedokáže získat moc v otevřené soutěži na stranickém sjezdu," dodal.

Prezident Mugabe (vlevo) slaví devadesátiny. Vedle něj manželka Owife Grace Mugabová a syn Robert Mugabe junior.Podle jednoho ze zakladatelů MDC Davida Coltarta je otevřená rebelie ve straně špatnou zprávou pro zimbabwskou demokracii. "Opozice musí být jednotná. Ať už máme jakékoli námitky vůči panu Tsvangiraiovi, faktem je, že zůstává velmi populární osobností a demokratické síly v zemi ho jednoduše potřebují," dodal.

Dvaašedesátiletý Tsvangirai se stal předsedou MDC před 15 lety. V letech 2009 až 2013 byl také zimbabwským premiérem. MDC však prohrála již třetí volby v řadě. Tsvangirai ale odmítl přijmout politickou odpovědnost a odstoupit, což podle kritiků vedlo k prohloubení rozkolu ve straně a posílení pozice prezidenta Roberta Mugabeho.

Devadesátiletý Mugabe vládne jako diktátor v Zimbabwe od doby, kdy země získala nezávislost, tedy už 34 let. Právě Tsvangirai ho v roce 2008 donutil k tomu, aby se v jeho prospěch vzdal části moci v zemi.

Autor: ČTK , BBCFoto: ČTK/AP

Další čtení

Kdy se Donald Trump na Putina rozlobí? Rusko může válku ukončit hned, ale nechce.

Trump uznal, že hovor s Putinem „nepřinesl pokrok“. Už mu svítá nebo ne?

Zahraničí
4. 7. 2025

Zklamání z Putina, opatrnost vůči Ukrajině. Trump mění tón v konfliktu

Zahraničí
4. 7. 2025

Nehoda dálkového autobusu na severu Německa si vyžádala 20 zraněných

Zahraničí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ