Překvapení: Mugabe se <span>dohodl s opozicí</span>. Promluví si

Zahraničí
21. 7. 2008 19:29
Robert Mugabe (vlevo) si třese rukou s Morganem Tsavangirim.
Robert Mugabe (vlevo) si třese rukou s Morganem Tsavangirim.

Robert Mugabe (vlevo) si třese rukou s Morganem Tsavangirim.První krok k politickému smíru v Zimbabwe. Autokratický vůdce Robert Mugabe a hlavní opoziční předák Morgan Tsvangrai podepsali v pondělí dohodu o započetí formálních rozhovorů. Političtí protivníci si stanovili rámec pro následná jednání o vytvoření nové vlády a o rozdělení moci.

Dohodu oba politici podepsali za účasti jihoafrického prezidenta Thaba Mbekiho v zimbawském hlavním městě Harare. Podle Mbekiho dnes uzavřená dohoda zavazuje obě strany k intenzivnímu úsilí, které by pomohlo ukončit podstatné části jednání v co nejkratší době.

ČTĚTE TAKÉ: Mugabe podmiňuje jednání s opozicí svým uznáním
                       
Pan Ki-mun: Volby v Zimbabwe jsou nelegitimní                          
                        Afričtí ministři "podrželi" autokrata Mugabeho

Zástupci obou táborů prohlásili, že rámcová dohoda dává vládě a zástupcům obou frakcí opozičního Hnutí pro demokratickou změnu dva týdny na to, aby prodiskutovali základní politické otázky, včetně vlády národní jednoty a jak uspořádat nové volby.

Příznivci Roberta Mugabeho.Tsvangirai označil setkání za historickou událost a zdůraznil, že řešení sporů musí být nalezeno. Mugabe vyzval k ukončení sankcí západních zemí proti němu a členům vedení země. Podle něj již neexistuje žádná potřeba pro zásahy evropských států v Zimbabwe. Mugabe také vyzval vyjednávače, aby se při jednáních nenechali ovlivňovat vládami evropských zemí a Spojených států. Tsvangirai poté prohlásil, že chce při těchto schůzkách klást zájmy Zimbabwe do popředí.

Dohoda zprostředkovaná jihoafrickým prezidentem Mbekim byla uzavřena v době, kdy země čelí tlaku světové veřejnosti, který následoval po vyhlášení výsledků rozhodujícího druhého kola prezidentských voleb 27. června, v nichž byl jediným kandidátem Mugabe. Jeho protikandidát Tsvangirai se účasti ve volbách vzdal kvůli údajnému politickému násilí vyvíjenému proti jeho stoupencům.

Mugabeho vinou se kdysi prosperující a soběstačná africká země za posledních pár let ocitla v katastrofální ekonomické situaci. Miliony lidí jsou přímo závislé na potravinové Hlavní opoziční předák Morgan Tsavangrai.pomoci, další miliony uprchly před ekonomickou i politickou krizí do sousedních zemí.

U moci se stávající prezident drží mimo jiné díky svým bývalým spolubojovníkům z války za nezávislost na Velké Británii. Veterány využívá k zastrašování stoupenců politických odpůrců. Zimbabwe má nyní největší inflaci na světě a musí vydávat stále nové bankovky s prudce stoupající hodnotou, nedávno zde byla vydána už stomiliardová bankovka.

Foto: AP, Reuters

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ