Heliport i bunkr
Prezident JAR si staví vlastní městečko. Za státní peníze
10.11.2012 12:30
S mocí roste chuť. Prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma (70) čelí obvinění, že za peníze ze státní kasy zvelebuje svou rodnou ves Nkandla a staví u ní nové městečko "Zumaville". Je to skandální rozhazování peněz daňových poplatníků, kritizuje tvrdě hlavu státu hlavní opoziční strana Demokratrická aliance (DA).
"Zatímco hospodářství je v těžké krizi a miliony Jihoafričanů nemají práci a sužuje je chudoba, vláda staví pro prezidenta Zumu palác, jako by měl být prezidentem až do své smrti," rozhořčuje se v listu Mail & Guardian šéfka poslaneckého klubu DA Lindiwe Mazibuková.
Vesnice Nkandla v provincii KwaZulzu-Natal, odkud Zuma pochází, má být rozšířena a zmodernizována. Podle jihoafrického tisku tam vedle různých budov vzniknou mimo jiné soukromá klinika, podzemní bunkr a přistávací plocha pro helikoptéry.
Náklady na projekt činí v přepočtu kolemi půl miliardy korun. V přilehlém městečku vyrostou podle plánů na ploše 200 hektarů tisíce domků pro občany patřící ke střední třídě, dále vládní úřadovny, knihovna, divadlo, rekreační středisko a škola.
Podle neoficiálních údajů, s nimiž argumentuje DA, zaplatí prezident za zvelebení své rodné vesnice jen pět procent ze skutečných nákladů. Nyní v Nkandle žijí jeho čtyři manželky se svými dětmi.
Jihoafrický stát zatím provozuje a platí dvě prezidentské rezidence, jež se nacházejí Pertorii a Kapském městě. Nkandle by byla sídlem třetím - pokud bude označeno jako oficiální.
Kdyby ne, bude tam Zuma po odchodu z prezidentského úřadu žít zřejmě jen sám se svou početnou rodinou.
Opozičním politikům Demokratické aliance se ale zatím ve skandálu "Nkandlagate" nedaří přesně zjistit, kdo a v jaké výši kritizovaný projekt financuje. Prezidentův úřad to zatím odmítá zveřejnit a Zuma neragoval ani na časové ultimátum DA, jež vypršelo v půli tohoto týdne.
Když se zástupci DA vydali osobně za Zumou do jeho rezidence, zablokovali k ní vedoucí cestu příznivci prezidenta, kteří si lehli na silnici, a policie. S otázkami ohledně "Nkandlagate" se na vládu obracejí ještě jiné subjekty, například skupina Corruption Watch či ombudsman.
Zjistit skutečný stav věcí nebude snadné, protože Zumova rezidence byla označena za věc národního zájmu. V praxi to znamená, že detaily o ní jsou tajné. Toto opatření pochází ještě z doby apartheidu.
"Chová se spíše jako monarcha než prezident republiky. Připomíná mi krále Svazijska nebo Jean-Bédela Bokassu, samozvaného císaře Středoafrické republiky," uvedl v Mail & Guardian Aubrey Matshigi, expert jednoho z nejvýznamnějších politických think tanků v JAR Helene Suzman Foundation.
Demokratická aliance sice hrozí, že kauzu Zumovy vesnice požene k soudu. Jak ale podotýkají jihoafrické sdělovací prostředky, od takového postupu nelze moc očekávat. Prezident už v jiných aférách ukázal, že soudní verdikty se neřídí a ignoruje je.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.