Ironie
Prezident Keni navrhl ICC, ať v USA zkoumá "povolební násilí"
22.11.2016 04:25
Keňský prezident Uhuru Kenyatta při pondělní návštěvě v Ugandě zavtipkoval na účet Mezinárodního soudního tribunálu v Haagu (ICC). Navrhl, aby se soud zabýval povolebními protesty v USA. Kenyattova poznámka podle BBC dokazuje úpadek prestiže tribunálu, od nějž v poslední době odstoupilo několik afrických zemí.
Kenyatta ve svém veřejném projevu v Ugandě zmínil hlavní žalobkyni ICC Fatou Bensoudaovou. "Byl jsem celkem v pokušení obrátit se na Bensudaovou, aby se zabývala povolebním násilím ve Spojených státech," uvedl Kenyatta, který před tribunálem sám čelil obvinění z organizování povolebního násilí v Keni v roce 2007. Při nepokojích tehdy zahynulo 1200 lidí.
V USA po oznámení výsledků prezidentských voleb protestovali odpůrci vítěze Donalda Trumpa. V ulicích amerických měst se scházely tisíce lidí. V několika případech se objevily i násilné incidenty. Demonstranti například blokovali dopravu a házeli předměty na policisty, kteří proti nim použili pepřový sprej a zábleskové granáty.
Případ, který se týkal Kenyatty, soud nakonec neřešil a všechna obvinění proti němu byla stažena pro nedostatek důkazů. Žalobci, mezi nimiž byla také Bensudaová si stěžovali na špatnou spolupráci keňských úřadů.
ICC je první stálý nezávislý mezinárodní trestní tribunál. Sídlí v nizozemském Haagu a jeho úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů na celém světě.
V posledních několika měsících vypověděly příslušnost k ICC hned tři africké země - Jihoafrická republika, Burundi a také Gambie. Hlavním důvodem, proč se rozhodly opustit skupinu států, které se zavázaly přijímat rozsudky tribunálu, je jeho údajná podjatost. Od roku 2002, kdy soud začal pracovat, se zabýval pouze případy, které se týkají afrických zemí.
Pravomoc ICC neuznává řada dalších států, mimo jiné USA, Čína nebo Izrael. Rovněž Rusko minulý týden rozhodlo, že se nepřidá mezi členské země ICC. Česká republika se k ICC připojila v roce 2009.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.