Rwandu zvolili do Rady bezpečnosti. Trvá trauma z genocidy

Zahraničí
18. 10. 2012 20:26
Zástupcům členských zemí peripetie v Africe nevadily.
Zástupcům členských zemí peripetie v Africe nevadily.

Novými nestálými členy Rady bezpečnosti OSN byly zvoleny Rwanda, Austrálie, Argentina, Lucembursko a Jižní Korea. V radě budou zasedat dva roky od ledna 2013. RB OSN má 15 členů, z toho je pět stálých s právem veta - USA, Rusko, Čína, Británie a Francie. Zbývající členové jsou voleni na dva roky podle zeměpisného klíče. Valné shromáždění OSN volí každý rok pět nestálých členů rady.

Rwanda dostala v prvním kole hlasy 148 ze 193 členských zemí OSN, Austrálie 140 a Argentina 182. Potřebná většina je 129 hlasů, tedy dvě třetiny členských států.

Austrálie zastupuje skupinu "západní Evropa a ostatní". Ve druhém kole hlasování bylo za tuto skupinu zvoleno Lucembursko, které se 131 hlasy předstihlo Finsko. Rovněž na druhý pokus byla 149 hlasy zvolena Jižní Korea před Kambodžou a Bhútánem.

Rwanda neměla soupeře na místo zastupující Afriku, přestože v posledních dnech výbor OSN obvinil rwandského ministra obrany, že řídí povstání v sousedním Kongu. Rwanda to popírá.

Radu bezpečnosti v prosinci opouští Kolumbie, Německo, Indie, Jihoafrická republika a Portugalsko. Do konce roku 2013 zůstávají jako nestálí členové Ázerbájdžán, Guatemala, Pákistán, Togo a Maroko.

Autor: ČTK Foto: OSN

Další čtení

Ajatolláh Alí Chameneí

Žije íránský ajatolláh? Údery prý mířily i na něj a prezidenta. Výsledek není znám

Zahraničí
28. 2. 2026

Írán útočí na cizí země. Terčem jsou americké vojenské základny

Zahraničí
28. 2. 2026
ilustrační foto

Společný útok na Írán se prý připravoval měsíce, uvedla izraelská armáda

Zahraničí
Aktualizováno: 28. 2. 2026 11:59

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ