Šéf somálských islamistů opustil ochrannou vazbu

Zahraničí
1. 2. 2007 17:32
Protesty, Somálsko
Protesty, Somálsko

Protesty, SomálskoJeden z hlavních vůdců somálských muslimských radikálů Sheik Sharif Sheik Ahmed ve čtvrtek údajně opustil ochrannou vazbu v keňském hlavním městě Nairobi. 

Sharif se keňským úřadům vzdal minulé pondělí, údajně kvůli hrozbě ze strany somálských vládních jednotek. Ty v Somálsku útočí na zbytky islámských povstalců, kteří byli na přelomu roku vytlačeni ze svých pozic. Sharif nyní podle nepotvrzených informací míří do Jemenu. 

Sharif, šéf exekutivy Rady islámských soudů, je zatím stále v Nairobi a těší se dobrému zdraví, napsala agentura. Podle jednoho ze somálských nezávislých novinářů prý nyní míří do Jemenu, kde se ukrývají i někteří další islámští vůdci ze Somálska. Tato informace však zůstává nepotvrzena. Sharif minulý týden v obavách o život přešel na jihu země hranice s Keňou a byl v rámci tajné operace přemístěn do Nairobi. 

Sheik Sharif Sheik Ahmed je jedním ze dvou nejvýznamnějších vůdců islámských radikálů, kteří od června ovládali hlavní město Mogadišo a jih Somálska. V prosinci je somálští vojáci za pomoci etiopských jednotek porazili, ale v zemi prý stále zůstávají zbytky povstalců. Somálský prezident i premiér s nimi v průběhu ledna odmítali vyjednávat a vládní vojáci pokračovali v tažení proti zbytkům rebelů v zemi. Zlom nastal v úterý, kdy na summitu Africké unie v etiopské Addis Abebě somálský prezident Abdullahi Yusuf Ahmed rozhodl o svolání národní usmiřovací konference o dalším směřování Somálska, jíž by se zúčastnili klanoví i náboženští vůdci.

K usmíření všech složek somálské společnosti, včetně umírněných stoupenců poraženého Svazu islámských soudů, vyzvaly Mogadišo v nedávné době OSN, Spojené státy i Evropská unie. Brusel touto dohodou dokonce podmínil poskytnutí patnáct milionů eur (420 milionů korun) na podporu vyslání mírových jednotek do východní Afriky. 

Právě Sharifa mezinárodní společenství považuje za jednoho z umírněných a vlivných islamistů, kteří by se usmiřovacího procesu měli zúčastnit. 

V Somálsku však i nadále panuje napjatá situace. Ve čtvrtek v Mogadišu proti vstupu mírotvorců z Africké unie protestovaly stovky přívrženců muslimských radikálů. Představitelé unie totiž ve středu potvrdli, že první tři jednotky nigerijských a ugandských vojáků už míří do Somálska. Do země by v průběhu roku mělo přijít až osm tisíc unijních vojáků, kteří mají pomoci stabilizovat situaci. 

Kvůli prozatím neutuchajícímu napětí v zemi začala vláda od úterka uplatňovat výjimečný stav, který vyhlásila počátkem ledna.

Autor: ČTK

Foto: AP

Další čtení

Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách

Zahraničí
17. 4. 2025

Při střelbě na floridské univerzitě zemřeli dva lidé, policie má podezřelého

Zahraničí
17. 4. 2025

U Neapole se zřítila kabina lanovky. Čtyři lidé zemřeli, další zachránili

Zahraničí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ