Aktivisté v Ugandě navrhují sexuálně vzdělávat dívky už od věku deseti let, podle vlády je to ale nemorální. Napsal to britský list The Guardian. Ženy v této africké zemi porodí za život průměrně pět dětí a vláda se snaží, aby jich měly méně. Antikoncepční přípravky přitom užívá pouze čtvrtina Uganďanek.
Reformu vzdělávání dívek a žen navrhl odbor reprodukce na ministerstvu zdravotnictví ve spolupráci s nevládními organizacemi. Ve svém návrhu odbor nastínil plán vzdělávání dívek ve věku od deseti od čtrnácti let, kde se zaměřuje na témata, jako je zdravá výživa, osobní hygiena, abstinence nebo školní docházka.
Širší formu školení chce odbor poskytovat i ženám a dívkám ve věku od 15 do 49 let a zaměřit se chce na problematiku plánovaného těhotenství a používání antikoncepce. Reaguje tak na skutečnost, že první porod v zemi podstoupí až čtvrtina dívek už ve věku od 15 do 19 let.
Návrhy odmítl ministr zdravotnictví i ministryně školství, reforma podle nich podporuje promiskuitu a potraty. "(Dívky) dostávají antikoncepci, aby si mohly dělat, co chtějí, mít pohlavní styk, použít pilulku, otěhotnět a potratit. Tohle není naše africká kultura," uvedla ministryně školství Janet Museveniová.
Aktivisté tvrdí, že vláda blokuje opatření, která reagují na dlouhotrvající krizi s přemírou těhotenství u mladistvých dívek. Vláda tak omezuje nástroje, jako je sexuální osvěta ve škole nebo rady pro plánované těhotenství, které fungují nejlépe, dodávají. Sexuální výchovu ve školách přitom Kampala loni zakázala.