<span>Shell odškodní</span> rodiny zabitých aktivistů v Nigérii

Zahraničí
9. 6. 2009 17:50
Hlídkový armádní člun v deltě Nigeru.
Hlídkový armádní člun v deltě Nigeru.

Pracovníci Shellu diskutují s nespokojenými vesničany v Nigérii.Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell se dohodla na mimosoudním vyrovnání ve výši 15,5 milionu dolarů (téměř 300 milionů korun) s pozůstalými aktivistů z Nigérie, kteří byli v 90. letech minulého století popraveni kvůli protestům proti těžbě ropy. Informovali o tom v pondělí právní zástupci obou stran.

"Spor s firmou Shell jsme vedli 13 let a nakonec bude žalující strana odškodněna za porušení lidských práv, které utrpěla," uvedl Paul Hoffman, advokát poškozené strany.

Pozůstalí firmu Shell obviňovali z toho, že nese spoluvinu na tom, že vojenská vláda v Nigérii v 90. letech jejich příbuzné nechala věznit, mučit a popravit. Devět aktivistů, včetně spisovatele a bojovníka za lidská práva Kena Saro-Wiwy, usilovalo o lepší postavení Ogoniů, původních obyvatel delty řeky Niger, která je bohatá na ropu, a protestovali proti škodám na životním prostředí, jež těžba této suroviny způsobila.

ČTĚTE TAKÉ: Nigérie jako předobraz Iráku? Smrtelně nebezpečný klid
                       
Válka o ropu v deltě Nigeru pokračuje
                        Utekli ze Zimbabwe. Teď pomáhají Nigérii

Ropa - pro mnoho byvatel Nigérie spíše prokletí.V roce 1994 byli během soudního procesu, který ochránci lidských práv označili za podvodný, usvědčeni z vraždy čtyř místních předáků a odsouzeni k trestu smrti.

Firma Shell popírá, že by na popravě a nelidském zacházení s aktivisty měla jakýkoliv podíl, a tvrdí, že vyrovnání je součástí "procesu usmíření". "Byli jsme sice připraveni jít k soudu, abychom očistili své jméno, ale myslíme si, že lepší je zaměřit se na budoucnost Ogoniů, což je důležité pro mír a stabilitu v dané oblasti," řekl zástupce firmy Shell.

Mimosoudní vyrovnání přivítal nigerijský ministr zahraničí Ojo Maduekwe, který se dnes v Praze účastní schůzky se zástupci EU.

Separatisté v deltě Nigeru.Kdyby se s pozůstalými popravených nedohodla, případ by šel před americký soud. Podle zákona z roku 1789 americké soudy mohou řešit kauzy týkající se porušování lidských práv, v nichž figurují jiní než američtí občané a které se staly mimo území Spojených států.

Pět milionů dolarů bude určeno pro rozvoj oblasti, kterou obývají Ogoniové, z další části peněz pozůstalí vyplatí právníky a zbytek si rozdělí.

Americký soud ještě nikdy žádnou nadnárodní společnost neshledal odpovědnou za porušování lidských práv, nicméně několik takových sporů skončilo mimosoudní dohodou.

Foto: Reuters a Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ