Svět by měl být šokován ničením, jaké se odehrává v somálském hlavním městě Mogadišu, i utrpením tamního obyvatelstva. Město je otevřeným bojištěm vládních jednotek a islámských povstalců, některé čtvrti jsou naprosto vylidněné. Oznámila to skupina Human Rights Watch.
V případě, že by se něco podobného dělo třeba v Libanonu nebo Gruzii, by to zajímalo každého. V Somálsku se odehrávají největší tragédie světa bez sebemenšího zájmu, tvrdí organizace.
Mogadišo leží na břehu Indického oceánu, v místě kdysi kvetoucího afrického obchodu s Blízkým východem. Teď jsou tam v celých čtvrtích vymlácené domy pouze s obvodovým zdivem, bez oken a střech. Je šokující, že některé části města jsou doslova vylidněné.
V bojích proti sobě stojí jednotky vlády, jež podporují Spojené státy, a islámští radikálové, kteří mají podle Washingtonu kontakty s al-Kajdou.
ČTĚTE TAKÉ: V Mogadišu umírali civilisté i humanitární pracovníci
Vláda nedokáže zjistit, kolik lidí vlastně z metropole uprchlo. Nepracují tam ani žádní pracovníci mezinárodních organizací, protože existuje velké riziko vražd a únosů motivovaných získáním výkupného.
Z hlediska civilistů je situace ještě horší než v době bojů amerických jednotek v Somálsku v 90. letech, jak je zachycuje film Černý jestřáb zastřelen. Tehdy se jediná noc neobešla bez výbuchů, a přesto město nebylo tak pusté jako nyní.Severně od Mogadiša drží od 25. září somálští piráti v zajetí ukrajinskou loď Faina s nákladem ruských zbraní. Za vydání lodě a posádky žádají 20 milionů dolarů a nevzdali se, i když jsou na mušce amerických válečných plavidel, nad hlavami jim přelétávají americké vrtulníky a blíží se ruská fregata.
Na otázku, jak může skupina zločinců z jedné z nejubožejších zemí světa vzdorovat velmocím, agentura AP odpovídá takto: Somálští piráti jsou mimořádně dobře organizováni, vyzbrojeni a také podporováni místními lidmi. Slibují, že peníze získané z výkupného použijí ke stavbě silnic a škol. Podle washingtonského odborníka na záležitosti Somálska Teda Dagneho, mají "dost zbraní na příštích 20 let". Jenom letos se tamním pirátům podařilo z výkupného získat 30 milionů dolarů.
Mluvčí těch, kteří drží Fainu, řekl, že jeho lidé budou bojovat, dokud nepadne ten poslední z nich.
Unesené lodě jsou většinou zavlečeny do zátoky u městečka Eyl a pak se vyjednává. Piráti žijí v přepychu, mají luxusní auta a dvě i víc manželek. Podle Dagheho se bude pirátství dařit do té doby, dokud se v Somálsku neodstraní jeho základní příčiny, tedy chudoba, nemoci a násilí.
Foto: AP