Somálští piráti propustí <span>za výkupné</span> loď s nákladem tanků

Zahraničí
30. 11. 2008 15:07
Somálští piráti se zmocňují lodi Faina s tanky na palubě.
Somálští piráti se zmocňují lodi Faina s tanky na palubě.

Somálští piráti se zmocňují lodi Faina s tanky na palubě.Somálští piráti a vlastníci unesené ukrajinské nákladní lodě Faina, která do keňské Mombasy vezla náklad 33 tanků a velkého množství střeliva a munice, se dohodli na podmínkách propuštění lodě. Oznámily to dnes keňské úřady.

Somálští piráti zadrželi ukrajinskou loď 24. září a žádali za ni výkupné nejdříve 35 milionů dolarů, posléze 20 a nakonec prý souhlasili se třemi miliony. "Dohoda je na světě, ale stále se jedná o způsobu předání lodi, posádky, nákladu i výkupného," řekl Andrew Mwangura z keňského loďstva.

Odmítl sdělit částku výkupného, ale podle jeho slov je propuštění lodi otázkou několika dní. Propuštěna má být i posádka, kterou tvoří 17 Ukrajinců, dva nebo tři Rusové a Lotyš.

ČTĚTE TAKÉ: Obětem pirátů pomáhá nenápadná kancelář v Malajsii

Faina vezla náklad 33 tanků ruské výroby typu T-72 a velké množství střeliva a munice, když byla u somálských břehů přepadena piráty. Ukrajina tvrdí, že náklad byl pro Keňu, nicméně vyskytly se spekulace, že zbraně byly určeny pro Súdán, což by znamenalo porušení mezinárodního zbrojního embarga proti této africké zemi.

Vody v okolí Somálska jsou kvůli pirátům považovány za nejnebezpečnější na světě. Letos zde bylo přepadeno více než 40 plavidel. Zároveň je to oblast s jednou z nejhustších sítí obchodních tras na světě, kudy ročně propluje kolem 50 tisíc plavidel.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ