Somálští piráti vstupují mezi ropné spekulanty

Zahraničí
14. 2. 2011 06:30
Francouzské válečné lodě hlídkují u somálských břehů.
Francouzské válečné lodě hlídkují u somálských břehů.

Dosud se zdálo, že somálští piráti většinou nepřepadají lodě podle nákladu a jeho hodnoty. Dvě z jejich čerstvých akcí však naznačují, že mohli začít uvažovat i tímto směrem. Jsou to prosté počty. Čím dražší je ropa na světových trzích, tím víc se zvyšuje i hodnota ropných tankerů.

Sotva překročily ceny surové ropy sto dolarů za barel, zmocnili se somálští mořští lapkové krátce za sebou hned dvou tankerů v Indickém oceánu.

Minulý týden v úterý obsadili po krátké přestřelce italskou loď MT Cavina Caylyn, která plula ze Súdánu do Malajsie. Na plavidle o výtlaku 104 tisíc tun bylo blíže neupřesněné množství ropy.

Holanďané osvobozují od pirátů posádku obchodní lodi New York Star.O den později padl do rukou pirátů řecký supertanker Irene SL. Obr dlouhý 330 metrů má výtlak 270 tisíc tun (přes 1,9 milionu barelů). V okamžiku přepadení převážela loď mířící z Kuvajtu do Spojených států 270 tisíc tun ropy.

Jen kořist na tankeru Irene SL činí zhruba 200 milionů amerických dolarů. Současně představuje pětinu denních dodávek černého zlata do USA ze zámoří. Piráti si tak můžou velmi dobře spočítat, jak tučné lze požadovat výkupné.

Udivují místa přepadení lodí, které už se Somálskem a vodami jeho okolí nemají vůbec nic společného. Nicméně, není to zdaleka poprvé, co piráti udeřili daleko od rodných břehů.

Na italský tanker Somálci zaútočili asi 700 kilometrů západně od Lakadivských ostrovů (též Lakšadvíp), které patří Indii. Řecký obří tanker jim padl do spárů 400 kilometrů od pobřeží Ománu a 600 kilometrů jižně od břehů Pákistánu.

Přesně na tomtéž místě zmařil pět dní předtím únos dalšího tankeru včasný zásah jednoho z vrtulníků početné mezinárodní vojenské flotily, která chrání, či spíše se snaží chránit, vody kolem Somálska, oznámila protipirátská služba Ecoterra v Keni.

Indické námořnictvo pochytalo 38 somálských pirátů na thajské rybářské lodi (leden 2011).V den přepadení italského tankeru podle ní piráti propustili dvě jihokorejské lodě i s jejich posádkami.

Počet plavidel, která mají piráti v moci, tak zůstává poměrně konstantní a nyní činí osmačtyřicet. Mořští lapkové také vězní 790 lidí jako rukojmí.

Nejvíce unesených lodí patří rejdařům z EU - dohromady pětatřicet. Malá plavidla se do této statistiky nezahrnují, upozorňuje Ecoterra.

Většina z unesených lodí kotví u somálských břehů, ale některé piráti využívají ke svým přepadům. Nechávají na nich i jejich posádky, nebo alespoň část, které jim slouží jako "živé štíty". To pro případy, že na ně zaútočí některá z vojenských lodí, z nichž většina patří do intervenčních flotil USA a EU. 

Autor: - pp -Foto: ČTK/AP , nizozemská armáda, francouzská armáda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ